7 sprawdzonych sposobów jak chronić się przed komarami

Komary potrafią zepsuć każdą imprezę na świeżym powietrzu. Ich obecność czasami uniemożliwia nawet pójście na spacer do lasu lub na łąkę! Wydaje się, że te małe owady tylko czekają na to, by w ich okolicy pojawił się człowiek. Bezbłędnie namierzają go po zapachu potu i wydychanym dwutlenku węgla. Atakują całymi chmarami odkryte miejsca na skórze. Ukłucia nie są bolesne, ale bardzo dokuczliwe, bo po pewnym czasie tworzą się z nich bąble, które zaczynają swędzieć. To trudne do wytrzymania zwłaszcza dla dzieci, które drapiąc się sprawiają, że miejsce ugryzienia boli jeszcze bardziej. U mojej starszej córki bąble są ogromne i skóra wokół ugryzienia robi się czerwona i opuchnięta.

Jak chronić się przed komarami? Zdradzę wam 7 sprawdzonych sposobów:

 

  1. Unikaj miejsc w których jest dużo komarów

 

Komary lubią tereny wilgotne i bagienne. Bardzo często można je spotkać w podmokłych lasach, mnożą się też w okolicy jezior, stawów, w rowach i w innych miejscach gdzie stoi woda. Na żer wylatują wieczorami wraz z zachodem słońca. Nie przepadają za upałami i bezpośrednim kontaktem z promieniami słonecznymi. Dlatego jeżeli planujemy spacer z dzieckiem lepiej pójść na niego w trakcie dnia niż czekać na zmierzch, kiedy komary będą najbardziej aktywne. Warto pamiętać też o odpowiednim ubraniu. Długi rękaw i długie spodnie ochronią ciało dziecka przed atakiem. Im mniej odsłoniętych miejsc, tym mniejsza szansa na ugryzienie!

 

  1. Naturalne zapachy

 

Komary nie lubią mocnych zapachów. Należą do nich aromaty wydzielane przez niektóre rośliny ogrodowe takie jak np. lawenda lub pelargonia. Przed inwazją tych owadów ochronią nas również zioła uprawiane w doniczce na oknie lub na grządce. Komary są wrażliwe na zapach m.in. mięty i bazylii. Wystarczy zasadzić kilka krzaczków tych roślin w ogródku by ilość latających krwiopijców znacznie zmalała.

 

  1. Repelenty

 

Jedną z popularniejszych metod jest używanie specjalnych sprayów lub kremów przeciwko komarom. To repelenty, które zawierają w sobie olejki eteryczne i aromaty odstraszające owady.

Repelenty należy stosować na odkryte fragmenty ciała przed wyjściem na spacer lub do ogrodu. Spray najlepiej rozpylić na ręce i dopiero nimi rozetrzeć na skórze w miejscach odsłoniętych i narażonych na atak. Ręce należy potem umyć, bo może on powodować podrażnienie skóry. Trzeba też uważać z bezpośrednim pryskaniem na ciało (zwłaszcza w okolicy twarzy), bo preparat może się przez przypadek dostać do oczu lub do płuc, co będzie wymagało interwencji lekarskiej.

Niektóre ze środków przeciwko komarom mogą również brudzić lub barwić ubranie, warto więc spróbować zawczasu czy tak się nie dzieje w przypadku naszego odstraszacza.

 

  1. Ognisko i świece zapachowe

 

Jeżeli siedzimy na zewnątrz ze znajomymi warto zapalić ognisko lub zaprosić ich na grilla. Komary odstrasza dym, co gwarantuje osobom siedzącym blisko ognia względny spokój. Niestety, nawet jeżeli nie będziemy pogryzieni, to po takim spotkaniu wszystko będzie przesiąknięte jego zapachem.

Podobne działanie mają antykomarowe świece zapachowe. Najczęściej są wytwarzane z wosku z domieszką jednego z koncentratów olejków eterycznych (np. cytrynowego), którego zapach nie podoba się komarom. Niestety jedna świeca nie zapewni nam spokoju, dlatego warto pomyśleć o zakupie większej ilości, gdy chcemy osiągnąć zamierzony efekt i rozstawieniu ich w okolicy.

 

  1. Moskitiery

 

Sprawdzonym sposobem na zabezpieczenie mieszkania lub domu przed komarami są moskitiery. Powinny być one szczelne, z drobnymi oczkami, tak by owady nie mogły się przez nie przedostać. Można je montować na oknach, drzwiach oraz punktowo, np. nad łóżkiem.

Do klasycznych okien można założyć moskitierę na stałe. W przypadku okien dachowych są to specjalne rozwijane siatki, które opuszcza się po otwarciu okna i zwija, gdy chce się je zamknąć. Wyjścia na tarasy i na balkony chronią specjalne siatkowe drzwi montowane po zewnętrznej stronie drzwi balkonowych.

Moskitierę można również założyć nad łóżkiem. Jest to szczególnie polecane w przypadku małych dzieci, dla których ugryzienia komarów są szczególnie dotkliwe.

Siatkową ochronę można też wykonać domowym sposobem, np. wklejając w okno firankę o gęstych oczkach. Trzeba jednak pamiętać by dokładnie dopasować brzegi, tak by nie została nawet najmniejsza szpara, przez którą owady dostaną się do środka.

 

  1. Wkłady elektryczne

 

Wkłady są jedną z najskuteczniejszych metod walki z komarami w domu. Do gniazdka elektrycznego podłącza się specjalną wtyczkę ze zbiornikiem, w którym znajdują się olejki eteryczne. Olejki są bezzapachowe, niewyczuwalne dla człowieka i bezpieczne dla dzieci. Podłączone do prądu parują, odstraszając komary. Po skończeniu się zawartości flakonika można wymienić go na nowy. Wtyczki elektryczne warto stosować zwłaszcza wieczorami, gdy kładziemy dziecko spać, bo wtedy komary są najbardziej aktywne.

 

  1. Opryski

 

W wielu marketach budowlanych można dostać specjalne preparaty do oprysków. Stosuje się je w miejscach, gdzie komary się rozmnażają. Przeciwdziałają one wylęganiu się nowych owadów. Niestety taki oprysk trzeba powtarzać co ok. 2 tygodnie. Niektóre z preparatów są trujące dla innych owadów (m.in. pszczół), należy więc rygorystycznie przestrzegać zasad i pór ich stosowania.

Jak już ugryzie nas komar pokłute miejsce warto posmarować maścią na ugryzienia owadów lub preparatem łagodzącym. W żadnym razie nie należy go drapać, bo wówczas swędzenie staje się jeszcze bardziej dokuczliwe!

A u Ciebie też dokuczają komary?

Zdjęcie pochodzi ze strony: pixabay.com

7 sprawdzonych sposobów jak chronić się przed komarami
4.7 (93.33%) 6 głosów

Udostępnij:

1 comment

  1. Nie wyobrażam sobie nie mieć
    w oknach domu moskitier, gdyby nie one mój mąż byłby już zjedzony – świetnie się sprawdzaja

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.