Jakie są pozycje przy karmieniu maluszka?

Po porodzie w wyniku cc byłam bardzo obolała. Do szpitala zabrałam poduszkę do karmienia (taki mały rogalik) i teraz z perspektywy czasu muszę przyznać, że bardzo ułatwiło mi to karmienie w pierwszych dniach po porodzie. Karmiłam na siedząco i dzięki tej poduszce ból był do zniesienia. Poduszka  w moim przypadku sprawdziła się w pierwszych czterech tygodniach po porodzie.

DSC_0164

Karmię w pozycji klasycznej. Siadam na kanapie w salonie, pod plecy wkładam sobie małą poduszkę tak by było mi wygodniej. Główka Natalii ułożona jest wygodnie na zgięciu łokcia, moja dłoń przytrzymuje ją za pośladki. Jedna rączka Natalii jest przesunięta na bok, pod moje ramię, wokół mojej talii. Z kolei lewa dłoń Natalii ujmuje moją pierś.

Kiedy jestem zmęczona karmię w pozycji leżącej. Kładę się na boku, z poduszką pod głową. Natalia również leży bokiem, przodem do mnie, brzuszek do brzucha. Buzia Natalii jest w jednej linii z brodawką. Zdarza się, ze podpieram jej plecki poduszką, żeby leżała blisko mnie.

Jak wygląda  pozycja spod pachy ?
Należy usiąść podkładając poduszkę z boku, by podeprzeć ramię. Należy ułożyć dziecko na pleckach podpierając tył jego główki swoją ręką, a ciało przedramieniem. Stópki dziecka należy wsunąć pod ramię, a kolana dokładnie pod pachę mamy. Za pomocą poduszki można podnieść dziecko na wysokość brodawki. Prawą ręką przytrzymuje się główkę dziecka, a lewa ręką – pierś.

Jak wygląda pozycja krzyżowa?
Należy przytrzymać główkę maluszka ręką przeciwną do piersi, do której będziesz je przystawiać. Nadgarstek powinien spoczywać między łopatkami dziecka, natomiast kciuk za jednym uchem, a pozostałe palce za drugim. Prawa dłonią ujmij prawa pierś, trzymając kciuk pod brodawką i otoczką, w miejscu, którego dotykać będzie nosek. Palec wskazujący natomiast powinien znaleźć się w punkcie zetknięcia się policzka dziecka z piersią. Uciśnij lekko pierś. Dzięki temu przybierze ona kształt bardziej pasujący do buzi niemowlęcia.

A jaka jest Twoja ulubiona pozycja przy karmieniu maluszka?

Źródło: Heidi Murkoff z Sharon Mazel „Pierwszy rok życia dziecka”.

Jakie są pozycje przy karmieniu maluszka?
Zagłosuj na ten post

Udostępnij:

11 comments

  1. hej,
    ja w spzitalu tez oczywiście miałąm poduchę rogala – bardzo mi pomogła. Teraz jak w domku jesteśmy to karmię najczęściej na leżąco na boku. Sporadycznie z poduchą rogalem na siedząco. Polecam tę poduchę, bardzo ułatwia karmienei, a przy wiekszym dziecku można sobie też ją podsunąc pod ręke żeby tak szybko ona sie nie męczyła 🙂

  2. Karmienie jeszcze przed nami, gdyż do rozwiązania zostały nam niespełna 4 tygodnie. Trochę się boję, bo prawdopodobnie czeka nas właśnie cc.

    1. Cześć Alicja, Po cc będziesz obolała. Najgorsze są 3 pierwsze doby. Jak będziesz już w domu z dzieciątkiem, szybko o tym zapomnisz :). Mnie pomogła ta poduszka do karmienia w tych pierwszych dniach. Pozdrawiam i trzymam kciuki:)

  3. Ja przez pierwsze tygodnie karmiłam na siedząco, ale było mi co raz bardziej niewygodnie i odkąd „odkryłam” pozycje na leżąco od tamtej pory tylko na leżąco 🙂
    Pozdrawiam 🙂

    1. Cześć Sylwia, Ja się odważyłam karmić na leżąco jak Natalia skończyła 2 miesiące :), wcześniej jakoś nie miałam odwagi, była malutka i jakoś nam to nie wychodziło:). Teraz jest już ok 🙂 Pozdrawiam 🙂

  4. Ja przewaznie karmie na lezaco:) Tak mi najwygodniej:) Czasem zdazy sie na siedzaco, ale to glownie gdy musze karmic poza domem, np. w aucie:)

    1. Dokladnie mam tak samo 😀

  5. Cześć Gosiu:). Mnie również najwygodniej jest karmić na siedząco:) Pozdrawiam was gorąco 🙂

  6. Szczere gratulacje! Blog mistrzowsko prowadzony:)

  7. My dopiero zaczynamy naszą przygodę z karmieniem piersią, ale idzie nam całkiem dobrze. Zazwyczaj jemyna siedząco, chyba tak jest dla mnie najwygodniej 🙂
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.