Urlop wychowawczy – nowelizacja przepisów

Często dostaje od was pytania dotyczące urlopu wychowawczego, dlatego informacje poniżej z pewnością przybliżą wam ten temat.

Od 1 października 2013 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy, której celem jest dostosowanie do prawa Unii Europejskiej polskich przepisów dotyczących urlopu wychowawczego.

Z dłuższych urlopów mogą korzystać nie tylko osoby zatrudnione na etatach, ale wszyscy opłacający składki na ubezpieczenie chorobowe. To np. osoby pracujące na umowach zleceniach czy prowadzące własną działalność.

Urlop wychowawczy udzielany jest pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy (do stażu pracy wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia pracownika) na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia.

Wprowadzone zmiany pozwalają na wykorzystanie w 5 częściach 36 miesięcy urlopu, a w tym co najmniej 1 miesiąc musi być wykorzystany przez drugiego z rodziców. Żadne z rodziców nie może zrzec się tego miesiąca na rzecz drugiego. W przypadku zamiaru skorzystania z pełnego wymiaru urlopu wychowawczego, 35 miesięcy tego urlopu będzie mogła wykorzystać np. mama dziecka, natomiast jeden miesiąc tego urlopu przypadnie jego tacie. Od tej reguły jest odstępstwo i rodzic będzie mógł samodzielnie wykorzystać 36 miesięcy urlopu, jeśli drugi rodzic nie żyje lub gdy nie przysługuje mu władza rodzicielska, został jej pozbawiony albo gdy uległa ona ograniczeniu lub zawieszeniu. W taki sam sposób określono wymiar urlopu w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Do 4 miesięcy został wydłużony okres wspólnego korzystania przez rodziców lub opiekunów dziecka z urlopu wychowawczego.

Czy tata dziecka może skorzystać z urlopu wychowawczego jednocześnie z mamą tego dziecka?

Tak, rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego tzn. zatrudnieni co najmniej 6 miesięcy mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu, jednak maksymalnie przez 3 miesiące.

Czy tata dziecka może skorzystać z urlopu wychowawczego, kiedy mama tego dziecka jest na urlopie macierzyńskim, a potem na rodzicielskim?

Tak, tata wychowujący dziecko, zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, może skorzystać z urlopu wychowawczego w trakcie korzystania przez mamę dziecka z podstawoweg0 i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także z nowego urlopu rodzicielskiego.

Czy kobiecie, która urodzi dziecko przebywając na urlopie wychowawczym na poprzednie dziecko przysługuje dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski?

To zależy od sytuacji:

Tak, jeżeli kolejne dziecko urodzi się w końcowym okresie urlopu wychowawczego i po jego zakończeniu kobiecie będzie przysługiwać jeszcze prawo do urlopu macierzyńskiego na nie.
Wówczas, bezpośrednio po tym urlopie, może ona na swój pisemny wniosek skorzystać najpierw z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a następnie z urlopu rodzicielskiego.
Urlopy te może wykorzystać również tata dziecka albo oboje rodzice mogą się nimi podzielić.

Nie, jeżeli taka kobieta zakończyłaby pobieranie zasiłku macierzyńskiego na kolejne dziecko przed zakończeniem urlopu wychowawczego, ponieważ korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest możliwe tylko bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim.
Tym samym nie może także korzystać z urlopu rodzicielskiego.

Czy w myśl nowej ustawy kobieta, która urodzi dziecko przebywając na urlopie wychowawczym na poprzednie dziecko, ma prawo do zasiłku za pełny wymiar urlopu macierzyńskiego, czyli w przypadku urodzenia jednego dziecka za 20 tygodni, a nie jak wcześniej za 18?

Tak, ma prawo do zasiłku za okres odpowiadający części obligatoryjnej urlopu macierzyńskiego, czyli 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz odpowiednio 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci, 33 – trojga, 35 – czworga, 37 – pięciorga i większej liczby dzieci.

A czy ma również prawo do zasiłku za podwyższony wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jeśli i ten przypada w trakcie urlopu wychowawczego na poprzednie dziecko?

Tak, począwszy od 17 czerwca 2013 r. ma takie prawo.

Jaka jest różnica między urlopem rodzicielskim a wychowawczym?

Podstawowe różnice między nowym urlopem rodzicielskim a urlopem wychowawczym dotyczą odpłatności za te urlopy oraz czasu i sposobu ich wykorzystywania.
Urlop rodzicielski jest urlopem płatnym, w trakcie którego przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80 % lub 60 %, urlop wychowawczy – urlopem bezpłatnym.
Czas wykorzystywania urlopu rodzicielskiego został ściśle określony: urlop ten musi następować bezpośrednio po skorzystaniu z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze.
Natomiast urlop wychowawczy można wykorzystywać w dowolnym terminie od narodzin dziecka do ukończenia przez nie 5 roku życia.
Urlop rodzicielski w wymiarze do 26 tygodni można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, następujących bezpośrednio po sobie i nie krótszych niż 8 tygodni każda.
Urlop wychowawczy w wymiarze do 3 lat – w czterech częściach, dowolnej długości, pomiędzy którymi mogą wystąpić przerwy.

Czy w takiej sytuacji przysługuje też prawo do zasiłku za urlop rodzicielski?

Tak, osoba przebywająca na urlopie wychowawczym ma prawo do zasiłku również za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu, czyli 26 tygodni, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Czy podczas urlopu wychowawczego można pracować u dotychczasowego pracodawcy?

Tak, w czasie urlopu wychowawczego można podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego pracodawcy, jeżeli nie przeszkadza to w sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem.

Z jakiego urlopu i w jakim wymiarze może skorzystać tata dziecka (w sytuacji, gdy mama tego dziecka wróci do pracy i to on będzie się nim opiekował), który przebywa na urlopie wychowawczym na poprzednie dziecko?

W takiej sytuacji tata przebywający na urlopie wychowawczym na poprzednie dziecko może zrezygnować z tego urlopu, a następnie skorzystać z części podstawowego urlopu macierzyńskiego.
Mowa tu o części pozostałej po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego przez mamę dziecka.
Bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim może natomiast skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim z nowego urlopu rodzicielskiego.

Czy tata dziecka może skorzystać z urlopu wychowawczego jednocześnie z mamą tego dziecka?

Tak, rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego tzn. zatrudnieni co najmniej 6 miesięcy mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu, jednak maksymalnie przez 3 miesiące.

Czy tata dziecka może skorzystać z urlopu wychowawczego, kiedy mama tego dziecka jest na urlopie macierzyńskim, a potem na rodzicielskim?

Tak, tata wychowujący dziecko, zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, może skorzystać
z urlopu wychowawczego w trakcie korzystania przez mamę dziecka z podstawowego
i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także z nowego urlopu rodzicielskiego.

źródło: rodzina.gov.pl

A czy Ty zdecydowałaś się na urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy – nowelizacja przepisów
4.6 (92.94%) 17 głosów

Udostępnij:

125 comments

 1. Czy gdy pracowałam 7miesiecy i pracodawca rozwiązał umowę z dniem porodu poszłam na macierzyńskie na rok a potem będzie przysługiwać mi wychowawcze?

  1. Urlop wychowawczy przysluguje tylko wtedy kiedy pracownica posiada umowe o prace, czyli pozostaje w zatrudnieniu.

 2. Przepraszam za błędy wi pisowni: chciałabym, miałabym*

 3. Witam. 15.06.2018 konczy mi sie umowa o pracę, przebywam obecnie na macierzyńskim do 31.08.2018. Mam również 3.5 letniego synka. Chciałabym skorzystać z urlopu wychowawczego i jak to wygląda czy musiałbym pójść.do pracodawcy i porozmawiać, aby przedłużył mi umowę? Czy ewentualnie taki wniosek moge złożyć 3 tyg przed wygaśnięciem mojej umowy i umowa automatycznie by mi sie przedłużyła, ale we wniosku podalabym termin ze urlop wychowawczy chciałbym mieć od 1.09.2018 do 31.08.2020 chciałbym wykorzystać dwa lata, az młodsze dziecko pójdzie do przedszkola.

  1. Jeśli chodzi o urlop wychowawczy to można go wykorzystać ale konieczne jest tutaj posiadanie umowy o prace. Jesli chodzi o urlop wychowawczy to nie obowiązuje tutaj zasada przedłużenia umowy o prace z mocy prawa. Pracodawca musi sam z dobrej woli podpisać z tobą nową umowę o pracę.

 4. czy mogę isc na urlop wychowawczy bo wykorzystałam część trochę pracowałam skończyła mi się umowę i mam kolejnączy wtej sytuacji urlop wychowawczy przepada czy na kolejnej umowie teżmożna go kontynuować?

 5. Witam
  Mam pytanie. Chciałabym iść na urlop wychowawczy od 6.04.2018 i wykorzystać 24 miesiące. Czy w takiej sytuacji mój mąż musi również wziąść ten jeden miesiąc urlopu wychowawczego?

  1. Przepisy prawa nakazują by jeden miesiąc urlopu był przeznaczony wyłącznie dla drugiego rodzica, np. matka dziecka przebywa na urlopie 35 miesięcy, a ojciec dziecka 1 miesiąc, albo odwrotnie. Oznacza to, że w sytuacji gdy tylko jeden z rodziców wykorzystuje cały urlop wychowawczy, to może on trwać maksymalnie 35 miesięcy.

   Odpowiedź brzmi nie, Twój mąż nie musi wykorzystywać tego jednego miesiąca.

 6. witam urodziłam córkę w 2013 roku, z urlopu wychowawczego kozystałam od czerwca 2016 roku do sierpnia 2018 roku czy mogę jeszcze korzystać z dalszej częśći urlopu tj. do kwietnia 2019 roku

 7. Witam,moja sytuacja jest taka, że podczas mojego chorobowego związanego z ciążą, mój pracodawca zlikwidował działalność (pracowałam tam dwa lata). Obecnie przysługuje mi zasiłek macierzyński. Moje pytanie jest takie, czy mogłabym skorzystać z urlopu wychowawczego u nowego pracodawcy? Jeśli tak to po jakim okresie?

  1. Warunek to bycie zatrudnionym co najmniej 6 miesięcy. okresy zatrudnienia wliczają sie (sumuje sie) także te u poprzednich pracodawców.

 8. Witam,mam pytanie . Ile trzeba przepracowac u nowego pracodawcy ,aby pojsc na wychowawczy I ubiegac sie o zasilek do wychowawczego? Wczesniej przepracowalam juz 7lat u innego pracodawcy. Prawda jest to ,ze trzeba przepracowac 6miesiecy aby uzyskac ten zasilek?pozdrawiam

  1. okresy zatrudnienia sumują się, dlatego u ciebie ten warunek jest juz spełniony.

 9. Witam mam pytanie czy jak zatrudnię się w piątym miesiącu ciąży na umowę o pracę na czas nieokreślony to mogę skorzystać z zasiłku macierzyńskiego a później zasiłku wychowawczego?

  1. Aby pójść na urlop wychowawczy trzeba miec przepracowane co najmniej 6 miesięcy.(niekoniecznie w obecnym miejscu zatrudnienia).

 10. witam mam pytanie urodziłam syna w 2013 roku nie korzystałam do tej pory z urlopu wychowawczego czy mogę ten urlop wykorzystać teraz i ile mi go przysługuje

  1. Urlop wychowawczy można teraz wykorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat (do 2 stycznia 2016 roku ten termin to był 5. rok życia). Jeśli opieka dotyczy dziecka niepełnosprawnego, termin wykorzystania dodatkowego urlopu wychowawczego wydłuża się nawet do 18. roku życia.

 11. Jest Pani wielka umowa nie została rozwiązana porozmawiam z szefem i złoże wniosek. A jak to ma się odnośnie krusu czy jako żona rolnika muszę po rozwiązaniu umowy przejść na krus czy przysługuje mi prawo zarejestrowania się urzędzie pracy i Czy mój mąż jako platnik krus może być na urlopie wychowawczym

  1. Jesli chodzi o ten krus to wydaje mi sie ze ustawa mówi ze ty z mocy prawa będziesz ubezpieczona w krusie jako współmażonka rolnika. A Twój maż, nie może pójsc na wychowawczy, aby mógł korzystac z urlopu wychowawczego musi byc zatrudniony na podstawie umowy o prace.

 12. Kończę urlop macierzyński wcześniej korzystałam z wychowawczego na pierwsze dziecko. Moje miejsce pracy upadlo była to sieciowka inne sklepy funkcjonują. Czy mogę skorzystać z wychowawczego na drugie dziecko czy muszę już rozwiązać umowę. Mam umowę na czas nieokreślony. Mąż jest płatnikiem krus. Czy może on może skorzystać z wychowawczego. I czy ja muszę przejść też na krus

  1. Jeśli dalej masz umowę o prace na czas nieokreślony i nie została ona rozwiązana to jak najbardziej możesz składać wniosek o urlop wychowawczy. Należy Ci się w takim przypadku urlop wychowawczy. Jeśli masz niskie dochody to także nalęzy ci sie dodatek z 400 zł do urlopu wychowawczego z pomocy społecznej (składaj odrębny wniosek).

   Pozdrawiam,

   Ania

 13. A jeżeli mąż nie pracuje to czy ja mogę skorzystać z urlopu wychowawczego?

 14. Witam! Moja umowa wygasla z dniem porodu pozniej mialam macierzynski z Zusu.. teraz wrocilam do tego samego pracodawcy pierwsze trzy ms umowa zlecenie teraz zaczynam umowe o pracce . Czy ja moge z dnia na dzien przejsc na urlop wychowawczy????

   1. Przed pójściem na zwolnienie w ciazy to prawie 3 lata teraz jak wrocilam to mija trzeci miesiac zlecenia i od 1sierpnia umowa o prace na, dwa lata… jak to jest w tej sytuacji???

    1. Czyli mozna wystapic o urlop wychowawczy. Tylko musi byc umowa o prace podpisana i mozna pojsc na tyle na ile bedzie trwala umowa o prace.

     1. A czy jesli nie przekraczam z mężem zarobkow mozemy ubiegac sie o zasilek wychowawczy z urzedu?? Bardzo dziękuję za odpowiedź!

      1. Jeśli będzie spełniony warunek dochodowy to zasiłek wychowawczy w wysokości 400 zł się należy. Ważne jest jednak posiadanie umowy o prace.

 15. Witam ! Sąd zasądził stałe miejsce pobytu dziecka przy mnie a matka nie nabyła prawa do urlopu wychowawczego. Czy potrzebuję jakiś dokument ze strony matki potwierdzający to ??

  1. Oswiadczenie podpisane przez zone ze nie korzysta z urlopu wychowawczego.,

 16. Mam jeszcze jedno pytanie czy urlop wychowawczy może wykożystać ojciec dziecka gdy mi się skączy urlop macieżynski. A do tego ja nie będe pracować ponieważ czeka mnie operacia i nie będe mogła nic dzwigać czy w takiej sytuaci może maż pujść na urlop wychowawczy? Prosze pomuszcie

  1. Maz jesli ma umowe o prace moze skorzystac z urlopu wychowawczego.

 17. Witam potrzebuje pomocy w tym momencie jestem na macieżynskim ktury końcxy mi się w maju 2017, co moge dalej zrobić żeby zostać w domu z dzieckiem wspimne tylko że moja umowa wygasła u pracodawcy w grudniu 2016 i w tym momencie macieżynski płaci mi zus czy moge puźniej skożystać z urlopu wychowawczego?

  1. Aby pojsc na urlop wychowawczy trzeba miec umowe o prace, a pani umowa wygasla w grudniu.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.