Urlop wychowawczy – nowelizacja przepisów

Często dostaje od was pytania dotyczące urlopu wychowawczego, dlatego informacje poniżej z pewnością przybliżą wam ten temat.

Od 1 października 2013 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy, której celem jest dostosowanie do prawa Unii Europejskiej polskich przepisów dotyczących urlopu wychowawczego.

Z dłuższych urlopów mogą korzystać nie tylko osoby zatrudnione na etatach, ale wszyscy opłacający składki na ubezpieczenie chorobowe. To np. osoby pracujące na umowach zleceniach czy prowadzące własną działalność.

Urlop wychowawczy udzielany jest pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy (do stażu pracy wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia pracownika) na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia.

Wprowadzone zmiany pozwalają na wykorzystanie w 5 częściach 36 miesięcy urlopu, a w tym co najmniej 1 miesiąc musi być wykorzystany przez drugiego z rodziców. Żadne z rodziców nie może zrzec się tego miesiąca na rzecz drugiego. W przypadku zamiaru skorzystania z pełnego wymiaru urlopu wychowawczego, 35 miesięcy tego urlopu będzie mogła wykorzystać np. mama dziecka, natomiast jeden miesiąc tego urlopu przypadnie jego tacie. Od tej reguły jest odstępstwo i rodzic będzie mógł samodzielnie wykorzystać 36 miesięcy urlopu, jeśli drugi rodzic nie żyje lub gdy nie przysługuje mu władza rodzicielska, został jej pozbawiony albo gdy uległa ona ograniczeniu lub zawieszeniu. W taki sam sposób określono wymiar urlopu w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Do 4 miesięcy został wydłużony okres wspólnego korzystania przez rodziców lub opiekunów dziecka z urlopu wychowawczego.

Czy tata dziecka może skorzystać z urlopu wychowawczego jednocześnie z mamą tego dziecka?

Tak, rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego tzn. zatrudnieni co najmniej 6 miesięcy mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu, jednak maksymalnie przez 3 miesiące.

Czy tata dziecka może skorzystać z urlopu wychowawczego, kiedy mama tego dziecka jest na urlopie macierzyńskim, a potem na rodzicielskim?

Tak, tata wychowujący dziecko, zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, może skorzystać z urlopu wychowawczego w trakcie korzystania przez mamę dziecka z podstawoweg0 i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także z nowego urlopu rodzicielskiego.

Czy kobiecie, która urodzi dziecko przebywając na urlopie wychowawczym na poprzednie dziecko przysługuje dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski?

To zależy od sytuacji:

Tak, jeżeli kolejne dziecko urodzi się w końcowym okresie urlopu wychowawczego i po jego zakończeniu kobiecie będzie przysługiwać jeszcze prawo do urlopu macierzyńskiego na nie.
Wówczas, bezpośrednio po tym urlopie, może ona na swój pisemny wniosek skorzystać najpierw z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a następnie z urlopu rodzicielskiego.
Urlopy te może wykorzystać również tata dziecka albo oboje rodzice mogą się nimi podzielić.

Nie, jeżeli taka kobieta zakończyłaby pobieranie zasiłku macierzyńskiego na kolejne dziecko przed zakończeniem urlopu wychowawczego, ponieważ korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest możliwe tylko bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim.
Tym samym nie może także korzystać z urlopu rodzicielskiego.

Czy w myśl nowej ustawy kobieta, która urodzi dziecko przebywając na urlopie wychowawczym na poprzednie dziecko, ma prawo do zasiłku za pełny wymiar urlopu macierzyńskiego, czyli w przypadku urodzenia jednego dziecka za 20 tygodni, a nie jak wcześniej za 18?

Tak, ma prawo do zasiłku za okres odpowiadający części obligatoryjnej urlopu macierzyńskiego, czyli 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz odpowiednio 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci, 33 – trojga, 35 – czworga, 37 – pięciorga i większej liczby dzieci.

A czy ma również prawo do zasiłku za podwyższony wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jeśli i ten przypada w trakcie urlopu wychowawczego na poprzednie dziecko?

Tak, począwszy od 17 czerwca 2013 r. ma takie prawo.

Jaka jest różnica między urlopem rodzicielskim a wychowawczym?

Podstawowe różnice między nowym urlopem rodzicielskim a urlopem wychowawczym dotyczą odpłatności za te urlopy oraz czasu i sposobu ich wykorzystywania.
Urlop rodzicielski jest urlopem płatnym, w trakcie którego przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80 % lub 60 %, urlop wychowawczy – urlopem bezpłatnym.
Czas wykorzystywania urlopu rodzicielskiego został ściśle określony: urlop ten musi następować bezpośrednio po skorzystaniu z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze.
Natomiast urlop wychowawczy można wykorzystywać w dowolnym terminie od narodzin dziecka do ukończenia przez nie 5 roku życia.
Urlop rodzicielski w wymiarze do 26 tygodni można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, następujących bezpośrednio po sobie i nie krótszych niż 8 tygodni każda.
Urlop wychowawczy w wymiarze do 3 lat – w czterech częściach, dowolnej długości, pomiędzy którymi mogą wystąpić przerwy.

Czy w takiej sytuacji przysługuje też prawo do zasiłku za urlop rodzicielski?

Tak, osoba przebywająca na urlopie wychowawczym ma prawo do zasiłku również za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu, czyli 26 tygodni, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Czy podczas urlopu wychowawczego można pracować u dotychczasowego pracodawcy?

Tak, w czasie urlopu wychowawczego można podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego pracodawcy, jeżeli nie przeszkadza to w sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem.

Z jakiego urlopu i w jakim wymiarze może skorzystać tata dziecka (w sytuacji, gdy mama tego dziecka wróci do pracy i to on będzie się nim opiekował), który przebywa na urlopie wychowawczym na poprzednie dziecko?

W takiej sytuacji tata przebywający na urlopie wychowawczym na poprzednie dziecko może zrezygnować z tego urlopu, a następnie skorzystać z części podstawowego urlopu macierzyńskiego.
Mowa tu o części pozostałej po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego przez mamę dziecka.
Bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim może natomiast skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim z nowego urlopu rodzicielskiego.

Czy tata dziecka może skorzystać z urlopu wychowawczego jednocześnie z mamą tego dziecka?

Tak, rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego tzn. zatrudnieni co najmniej 6 miesięcy mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu, jednak maksymalnie przez 3 miesiące.

Czy tata dziecka może skorzystać z urlopu wychowawczego, kiedy mama tego dziecka jest na urlopie macierzyńskim, a potem na rodzicielskim?

Tak, tata wychowujący dziecko, zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, może skorzystać
z urlopu wychowawczego w trakcie korzystania przez mamę dziecka z podstawowego
i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także z nowego urlopu rodzicielskiego.

źródło: rodzina.gov.pl

A czy Ty zdecydowałaś się na urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy – nowelizacja przepisów
4.6 (92.94%) 17 głosów

Udostępnij:

125 comments

 1. Witam.
  Przed ciaza nigdy nie pracowalam ,skonczylam szkole i urodzilam dziecko.Jestem zarejestrowana UP i wlasnie mija mi rok macierzynskiego i musze zglosic sie do UP. Moja pytanie brzmi czy musze wrocic do pracy czy moge be zadnych konsekwencji zostac w domu i odmowic proponowane oferty pracy-stazu od UP? 😉
  Pozdrawiam

  1. czy nie dostane odp.?

   1. chodzi o to ze nigdy nie pracowalam a ze ukonczylam szkole musialam zarejestrowac sie w posredniaku zeby byc ubezpieczona 😉 teraz chce mi zaproponowac prace z urzedu pracy i moje pytanie brzmi czy moge odmowic i bez konsekwencji siedziec z dzieckiem w domu czy musze isc do pracy ?
    Pozdrawiam

 2. Witam, jestem zatrudniona od 20 czerwca 2016 roku, na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży przeszłam od 13 grudnia 2016 roku, czy należy mi się urlop wychowawczy? I jeszcze jedno pytanie, umowa kończy mi się 20 lutego 2019 roku, mam zamiar skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego. Czy jeśli po tym urlopie poszłabym na urlop wychowawczy to tylko do końca umowy czy normalnie mogę wykorzystac 3 lata ?

  1. Urlop wychowawczy tylko do konca umowy u obecnego pracodawcy.

 3. Dzien dobry, moze Pani mi pomoze rozwiazac problem. Jestem obecnie do polowy listopada na urlopie wychowawczym. Corka w tym roku konczy 3lata i chcemy zapisac ja do przedszkola. Rekrutacja rozpoczyna sie niebawem- jest tam podpunkt dt pracy obojga rodzicow. Jestem zatrudniona na czas nieokreslony, tyle ze obecnie ten wychowawczy. Czy wg prawa jestem osoba pracujaca i przysluguja nam punkty za prace ?

 4. Witam. Mam umowe o prace do maja 2019 czy na urlop wychowawczy po.macierzynskim mozna isc na 3 miesiace?

 5. A czy z urzedu pracy jest szansa otrzymania zasilku na opieke na dziecko?

 6. Witam. Bylam zatrudniona na umowe zlecenie podczas ktorej zaszlam w ciazy,od ponad roku oplacalam wszystkie skladki. W międzyczasie dostałam wypowiedzenie,do dnis porodu mialam platne obecnie korzystam z zasilku kosiniakowego. Za 2 msc konczy sie moj urlop macierzynski, czy nalezy mi die zasilek wychowawczy z zusu?

  1. Niestety urlop wychowawczy w pani przypadku nie przysługuje.

 7. Witam, moje pytanie dotyczy urlopu wychowawczego. Przez 6 miesięcy byłam na stażu z up. Później dostałam umowę o pracę na 3miesiace od właścicielki u której odbywałam staż. Jednak w pracy byłam tylko przez pierwszy miesiąc bo później poszłam na chorobowe które będę miała do końca ciąży. Właścicielka chce mi dać teraz umowę na 2,5 roku. Po urodzeniu dziecka chcę iść na urlop macierzyński a po nim chciałabym pójść na urlop wychowawczy. I teraz moje pytanie czy ten urlop wychowawczy mi się będzie należał skoro przepracowałam tylko miesiąc a teraz ciągnę chorobowe.? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

  1. Prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej sześć miesięcy. Do wymaganego okresu zatrudnienia wlicza się wszystkie poprzednie okresy pracy u różnych pracodawców. Przy ustalaniu takich okresów zatrudnienia nie mają znaczenia przerwy w zatrudnieniu.

 8. witam . aktualnie jestem na urlopie macierzyńskim do 7 marca2017 . Umowe mam do 30 Kwietna 2017 . Co mam dalej zrobic ? Chciałam iść na urlop wychowawczy , ale zaproponowali mi urlop wypoczynkowy . Czy jesli zarejestruje się do UP dostane zasiłek dla bezrobotnych ?

  1. Trzeba spełnić określone warunki. Jeśli wszystkie przesłanki zostaną spełnione to otrzyma pani zasiłek dla bezrobotnych.

  2. Witam po urlopie macierzyńskim chciałbym iść na roczny urlop wychowawczy czy w ciągu tego roku mąż może skorzystać ze mną z miesięcznego urlopu wychowawczego przeznaczonego dla jednego z rodziców. I czy ten mieisiac jest płatny?

    1. Dobrze, ale czy mąż może skorzystać z miesięcznego urlopu wychowawczego w czasie trwania mojego urlopu wychowawczego którego planuje wykorzystać tylko przez rok czasu.

     1. Urlop wychowawczy może zostać udzielony zarówno matce, jak i ojcu dziecka lub jego opiekunom. Z trzyletniego wymiaru urlopu wychowawczego każdemu z rodziców lub opiekunów przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu – prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów. To znaczy, że jeden miesiąc urlopu jest przypisany rodzicowi na wyłączność, a więc np. jeśli tylko matka korzysta z urlopu, to może wziąć maksymalnie 35 miesięcy. Rodzice mogą też korzystać z urlopu jednocześnie – w takim przypadku łączny wymiar urlopu obojga rodziców nie może przekraczać całkowitego wymiaru urlopu (suma urlopu obojga rodziców nie może przekraczać 36 miesięcy).

 9. Witam.Taka sytuacja:jestem zatrudniona od 10.2009r na czas nieokreślony.Obecnie przebywam na urlopie rodzicelskim do 25.05.17.moja firma(mająca sklepy sieciowe)zlikwidowala sklepy w moim mieście,pracownicy dostali odprawy.Z tego co wiem nie planują żadych otwarc więc nie mam dokąd wrócić po urlopach.Z tego co mowila mi księgowa mam na wiosne zdecydować czy iść na wychowawczy czy chcę wrócić i wtenczas dostane odprawę.Mam do odbioru ok.63dni zaległego urlopu wypoczynkowego.Chcialabym odebrać cały wypoczynkowy a potem pójść na wychowawczy.-czy dostalabym na wychowawczym odprawe?-czy mogę odebrac cały platny wypoczynkowy,po czym stwierdzic ze chcę niby wrócić i liczyc na odprawe?Zalezy mi by zyskać jak najwięcej finansowo i być ubezpieczoną:)

  1. Rozumiem, ze mój post jest krępujący(?) lub jedt trudnym tematem skoro do tej pory nie dostałam odpowiedzi chociaz inni dostali..

   1. Ile firma zatrudnia pracowników ? Czy przyczyna wypowiedzenia umowy jest likwidacja zakładu pracy?

  2. Jeżeli przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy przebywajacej na urlopie wychowawczym jest likwidacja zakładu pracy, a pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, to pracownicy tej w dniu rozwiazaniu stosunku pracy nalezy sie odprawa pieniezna.

 10. Witam. Mam pytanie: aktualnie jestem na urlopie macierzyńskim do 19.04.2017. Od razu po tym urlopie przejdę na urlop wychowawczy na 2,5 roku bo po tym czasie wygasa mi umowa. I mam pytanie co z moim niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym? Czy to przepada czy może muszą mi wypłacić ekwiwalent, a jeśl tak to kiedy to muszą wypłacić i za ile lat wstecz. Umowę mam od 12.11.2014 na 5 lat.

  1. Proponuje wykorzystać po urlopie macierzyńskim zaległy urlop wypoczynkowy (tak pewnie będzie sobie życzył pracodawca)a potem urlop wychowawczy. urlop pani nie przepadnie, jeśli pani go nie wykorzysta pracodawca wypłaci ekwiwalent.

 11. Witam mam umowe o prace do 31.08.2018. Obecnie jestem w ciąży i termin porodu mam wyznaczony na 6.08.2017. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego chciałabym wrócić do pracy na ok 1 miesiąc a potem najprawdopodobniej podpisze kolejną umowę o prace i czy wtedy jeszcze przysługuje mi prawo do urlopu wychowawczego ? czy już niestety nie mogę się o niego starać .

 12. Witam kończy mi się umowa 9 lutego 2017, jestem w tej chwili na urlopie wychowawczym do tego dnia (raptem 2 miesiące). Czy zawierając umowę od 10 lutego z innym pracodawcą po miesiącu pracy złożę wniosek o urlop wychowawczy to czy będzie należał mi się dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu wychowywania dziecka 400 zł?

 13. Witam. Konczy mi się już urlop wychowaczy 3 letni. Chciałabym sie dowiedzieć czy istnieje cos takiego jak urlop wychowawczy bezpłatny na dodatkowy rok czasu?

 14. Witam, czy jesli dziecko jest niepełnosprawne i mama z racji tego przebywa na swiadczeniu pielegnacyjnym to czy ojciec w tym czasie może skorzystać z urlopu wychowawczego???

 15. Witam, mam pytanie jestem na urlopie macierzynskim do konca lutego 2017r. chcialabym pojsc na urlop wychowawczy chociaz na rok czy pracodawca musi mi najpierw wyplacic pieniadze za zalegly urlop i miesiac jestem na urlopie a nastapienie moge wystapic o urlop wychowawczy czy musze to juz zrobic jak skonczy sie macierzynski?i czy na url.wych. jestem nadal pracownikiem firmy i pracodawca musi odprowadzac skladki za mnie?i jeszcze jedno czy po urlopie wychwawczy gdy pracodawca mnie zwolni moge isc na kuroniówkę w razie czego..poniewaz podejrzewam ze tak wlasnie moze sie stać:(

  1. Po urlopie macierzyńskim możesz wykorzystać zaległy urlop lub od razu przedstawić pracodawcy wniosek o urlop wychowawczy. Przebywając na takim urlopie jesteś normalnie pracownikiem firmy i jesteś ubezpieczona. Jeśli po urlopie wychowawczym umowa zostanie rozwiązana możesz się zarejestrować w urzędzie jako osoba bezrobotna.

 16. Witam serdecznie

  Mam takie pytanie…Otóż do 10lutego 2017roku przebywam na urlopie macierzyńskim,po którym to wykorzystam urlop i mam zamiar iść na roczny urlop wychowawczy.Moje pytanie jest takie,czy po moim powrocie do pracy(po wykorzystaniu 1roku wychowawczego),taki urlop może dalej wsiąść mój mąż -ojciec dziecka powiedzmy na pół roku??Jak to wygląda od strony prawnej?? Będę bardzo wdzięczna za informacje.pozdrawiam

  1. Jak najbardziej mąż może skorzystać z urlopu wychowawczego.

 17. Właśnie skończył mi się urlop wychowawczy i wróciłam do pracy. Syn sobie nie razi z moim powrotem do pracy i ja też. Mam pytanie czy mogę skorzystać jeszcze z wychowawczego a wykorzystałam już dwa lata

  1. tak, może pani jeszcze skorzystać z urlopu wychowawczego.

 18. Witam, od trzech lat prowadzę własną działalność gospodarczą i urlop macierzyński skończył mi się dwa miesiące temu. Czy należy mi śie teraz urlop wychowawczy? Kiedyś pytałam to pani w ZUS, ale coś tam pomamrotała, że macierzyński wykorzystałam i wystarczy.

  1. Można wziąć tylko trzeba zawiesić działalność na ten czas.

 19. Świetny blog!!

 20. Mann pytanie, jeśli nie mam 6 miesięcy stażu tylko 3, to nie należy mi się wogole urlop wychowawczy ?

 21. Rodzic, który korzysta z tzw. urlopu wychowawczego dla przedsiębiorców, czyli zawiesza firmę w związku z osobistą opieką nad dzieckiem, ma opłacaną przez budżet składkę emerytalną i rentową w takiej wysokości, jak „czynny” przedsiębiorca. Wyjątkiem są osoby, których staż ubezpieczeniowy jest krótszy niż pół roku – w ich wypadku opłacana jest tylko składka emerytalna, i to w niższej kwocie. Instytucja, o której mowa, zwana prawidłowo „osobistym sprawowaniem opieki nad dzieckiem”, nie jest urlopem wychowawczym w ścisłym tego słowa znaczeniu, gdyż ten może przysługiwać jedynie pracownikom. Przedsiębiorca nie jest wszakże w tym okresie chroniony przed zwolnieniem z pracy, nie posiada również statusu pracownika. Dlatego też nie przysługuje mu dodatek do urlopu wychowawczego.

 22. Witam mam pytanie.Pracuje na umowę o pracę na czas określony tj.do 31.08.2016r.W czerwcu 2016r mam termin porodu.Czy w takiej sytuacji mogę skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego a później z urlopu wychowawczego?I czy obydwa urlopy wyżej wymienione będą płatne?Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Będzie pani przysługiwał urlop macierzyński prze okres jednego roku. Mimo, że umowa kończy się w sierpniu to dalej wypłacanie zasiłku przejmie Zus. Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym i nie będzie on pani przysługiwał, ponieważ aby taki urlop się należał trzeba być zatrudnionym na umowę o pracę.

 23. WITAM
  Mam takie pytanie. 04.02.2016 skonczył mi się urlop wypoczynkowy, który musiałam wykorzystac po urlopie macierzyńskim, od 05.02.2016 jestem na urlopie wychowawczym. Złożyłam odpowiednie dokumenty do MOPS-u w sprawie zasiłku i dostałam odpowiedź że w lutym mi się on nie należy dopiero od marca, czy to jest mozliwe?

 24. Witam mam takie pytanie, jestem na urlopie wychowawczym, umowa o prace konczy mi się 31.01.2016r i do tego czasu mam urlop. Skorzystalam tylko miesiąc. Teraz musiałabym zarejestrowac się w urzędzie pracy. Moje pytanie jest takie, czy mogę być zarejestrowana jako bezrobotna i korzystac z urlopu wychowawczego?

  1. Aby korzystać z urlopu wychowawczego trzeba być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

 25. Dziękuje za ODP:)

 26. Witam.Mam pytanie.Obecnie jestem na urlopie macierzynskim który kończy mi się w marcu 2016r.Chce zlozyc o urlop wychowawczy ale umowę mam zawarta do lipca 2016r .Czy urlop wychowawczy przysluguje mi tylko do dnia umowy czyli tylko na 4 miesiące.?Dziękuje za odp

  1. tak urlop wychowawczy przysługuje do dnia trwania umowy o pracę.

 27. Dziękuję za odpowiedź, kiedy powinnam wysłać wniosek do pracodawcy? Czy mogę to zrobić przy okazji składania wniosku o urlop wypoczynkowy?

 28. Przebywam na urlopie macierzyńskim do 22.12.br umowa z pracodawcą kończy się 31.01.2016 , czy w takim wypadku po wykorzystaniu urlopów macierzyńskiego, wypoczynkowego (23.12-31.01 ) mogę złożyć jeszcze wniosek do pracodawcy o urlop wychowawczy? czy mi przysługuje?

   1. Witam,przebywała na urlopie wychowawczym do 30.12.2016 druga część urlopu wzięłam od 3.01.2017 czy należy mi się pełen urlop wypoczynkowy.
    za 2017? i co z dniami przerwy między I a IIczęścia urlopu wychowawczego tj. 31,1,i 2 proszę o pomoc

 29. Witam,

  mama pytanie czy złożenie wniosku o urlop wychowawczy do pracodawcy (z 2 tygodniowym wyprzedzeniem) jest jednoznaczne z tym iż nie trzeba się pojawiać od wskazanej w nim daty w pracy? Czy pracodawca musi wyrazić na niego w jakikolwiek sposób zgodę? Czy nie pojawienie się w pracy z dniem wskazanym we wniosku może skończyć się dyscyplinarką… jeżeli pracodawca milczy i nie odpowiada w tej kwestii?

  1. Pracodawca ma obowiązek przyjąć wniosek o urlop wychowawczy i go podpisać. Powinien poinformować Cię o tym na piśmie, tak się to odbywa. Dlaczego z góry zakładasz, że pracodawca będzie się od tego migał. Ma obowiązek wyrazić zgodę na urlop wychowawczy zgodnie z K.P. i nie może Cię zwolnić.

   1. Moje założenia nie do końca takie z góry:) Złożyłam wniosek, mam podbity i podpisany, ale niestety kiedy pytam mailowo czy wszystkie dokumenty są ok i czy mogę spokojnie iść na ten wychowawczy pracodawca milczy (od tygodnia). Wskazana data się zbliża, a ja nie wiem czy mogę nie pojawiać się w pracy z dniem wskazanym we wniosku, jeżeli pracodawca mi nie odpowie.

    1. Wniosek jest podpisany więc nie masz się czego obawiać. Pracodawca powinien jeszcze poinformować Cie na piśmie, że udziela urlopu i takie pisma zapewne wkrótce otrzymasz. Najlepiej zadzwoń sobie jeszcze do kadrowej z firmy.

 30. Witam, pół roku po porodzie wygasła umowa o [pracę i w marcu skończył mi się urlop macieżyński płatny i w tej chwili kończy mie się kuroniówka z UP, czy teraz mogę iść na urlop wychowawczy? Będę wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam.

  1. Witaj Ala, niestety urlop wychowawczy nie będzie Ci przysługiwał bo jest on ściśle powiązany z zatrudnieniem na umowę o pracę. Musisz być zatrudniona na umowę o pracę aby móc skorzystać z urlopu wychowawczego.

 31. witam,18 lutego mam termin porodu i konczy mi się umowa o pracę,czy mogę starac sie o urlop czy zasiłek?gdzie powinnam sie udac i jakie papiery składać?

  1. Rozumie, że z dniem porodu wygasa Twoja umowa o pracę. Przysługuje Ci roczny zasiłek macierzyński. Wniosek o urlop składasz do pracodawcy a on przesyła wszelkie Twoje dokumenty do ZUS. Pilnuj jednak tego bo nie zawsze pracodawca stosuje się do swoich obowiązków i później jest problem. Lepiej też zadzwoń do swojego ZUS i upewnij się co do procedury. Pytań o tym temacie było już wiele, może znajdziesz wśród moich odpowiedzi.

   1. Witam mam podobną sytuację umowa o pracę skończyła mi się w dniu porodu. Aktualnie pobieram zasiłek macierzyński z zusu który kończy mi się pod koniec marca. Czy później należy mi się jakiś zasiłek wychowawczy lub opiekunczy? Chodzi mi głównie o opłatę składek emerytalnych.

    1. Niestety nie. Aby otrzymać zasiłek wychowawczy trzeba pozostawać w zatrudnieniu. Jedynie zostaje zasiłek rodzinny, jeśli oczywiście spełnisz kryteria.

 32. podczas urlopu wychowawczego korzystałam z zasilku macieżyńskiego na drugie dziecko czy przysługuje mi dodatek do rodzinnego z tytulu przebywania na urlopie wychowawczym na drugie dziecko(pobieram zasiłek rodzinny)

 33. Słyszałam również o czymś takim jak „kuroniówka” czy w mojej sytuacji mogę się o to starać, jeśli tak to gdzie powinnam się zgłosić i z jakimi dokumentami? Pozdrawiam

  1. Proponuje najlepiej zadzwonić do Urzędu Pracy właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania, tam na pewno otrzymasz wyczerpującą odp. Trzeba spełnić szereg przesłanek w celu uzyskania tego świadczenia.

 34. W dniu 30 listopada 2014 skonczy mi sie umowa z pracodawca, poinformowano mnie ze dalsze wynagrodzenie za urlop rodzicielski będzie wypłacał mi ZUS, jesli urlop macierzynski i czesciowo rodzicielski ( od 12 października do 30 listopada ) miałam płatny 100% ile będzie wynosić moje wynagrodzenie wyplacane przez ZUS? Mam tez pytanie czy po 30 listopada, gdy bede pobierac do kwietnia ( czyli do konca urlopu rodzicielskiego ) z ZUSu swiadczenia, moge zarejestrowac sie jako bezrobotna? Dodam ze teoretycznie jestem matka samotnie wychowujaca dziecko ( teoretycznie dlatego, że dopiero jestesmy w trakcie planowania slubu ) czy moge sie w tym wypadku starac jeszcze o jakies pieniadze/zapomoge po skonczonej umowie, jesli tak to gdzie w gminie czy w MOPS-ie? Pozdrawiam i czekam na odpowiedz 🙂

  1. Proszę napisać mi czy składałaś do pracodawcy deklarację z góry na roczny urlop – płatny 80% wynagrodzenia czy najpierw składałaś o macierzyński płatny 100% a później rodzicielski płatny 60%?

   1. Początkowo skladalam o macierzynski, a później o url. rodzicielski.

 35. Meh, nadal mi nie przysługuje. Artyści mają gorzej, umowy o dzieło nie przewidują składek chorobowych. Niby dobrowolnie moge się opodatkować, ale i tak płaczę haracz od średniej krajowej i mi się nie uśmiecha dokładać kolejny, a przecież nie wiem czy w ogóle będę mieć drugie dziecko.

 36. Osoby, które mają prawo do zasiłku rodzinnego, mogą być również – w szczególnych sytuacjach – uprawnione do specjalnych dodatków.

  Do zasiłku rodzinnego przysługują dodatki z tytułu:

  m.in.

  – opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego,

  Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Realizacja świadczeń rodzinnych może być także przekazana do jednostki organizacyjnej gminy np. do ośrodka pomocy społecznej.

  Spis dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku znajdziecie tutaj: http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczenia-rodzinne/

  Od czego zależy przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do tego zasiłku?

  Od kryterium dochodowego uzależnione jest przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do tego zasiłku.

  Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 539 zł. W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 623 zł.

  Jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie lub dochód osoby uczącej się przekracza kwotę uprawniającą daną rodzinę lub osobę uczącą się do zasiłku rodzinnego, o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. W przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym zasiłek rodzinny nie przysługuje.

  Przy ustalaniu uprawnień do zasiłku rodzinnego brane są pod uwagę dochody członków rodziny osiągnięte w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy oraz zmiany w sytuacji dochodowej stanowiące utratę i uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych.

  Rodzina oznacza odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne. Do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.

  W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy dochód ustala sie na podstawie dochodu członka rodziny powiększonego o kwotę uzyskanego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty. Natomiast w przypadku uzyskania dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, uzyskany w tym roku dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód ten był osiągnięty. Przepisy o uzyskaniu dochodu mają zastosowanie, jeśli dochód uzyskany nadal jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do świadczeń rodzinnych.

 37. o ten zasiłek trzeba się starac w Gminnym/ miejskim ośrodku pomocy społecznej, jeśli przysługuje zasiłek rodzinny to i wychowawczy jako dodatek powinien przyslugiwać… Chyba trzeba sie zwrocic do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie zgody na taki urlop?

  Równiez chcialabym sie dowiedziec wiecej na ten temat, prosze mnie poprawic jesli napisalam zle?

   1. Tak masz rację.

    Tutaj najpierw trzeba do pracodawcy napisać normalny wiosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Jeśli otrzymasz zgodę u pracodawcy. zazwyczaj pracodawca udziela pisemnej zgody i wydaje zaświadczenie. Do wniosku o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (w tym dodatku do urlopu wychowawczego) składa się to zaświadczenie, że pracodawca udzielił urlopu wychowawczego, zaświadczenie o zatrudnieniu na konkretną umowę i określony czas oraz zaświadczenie z ZUS, że podlega się ubezpieczeniu społecznemu.

 38. Witam mam pytanie. Właśnie kończę urlop macierzyński i planuje iść na urlop wychowawczy zastanawiam sie tylko na jakich zasadach mogłabym sie starać o zasiłek do urlopu wychowawczego mogłabyś mi to jakoś po ludzku napisać.

  1. Dołączam sie do pytania.

  2. Monika, Magda na dole w komentarzu zostawiłam takie ogólne info. Reasumując to co napisałam: zasiłek do urlopy wychowawczego będzie Ci przysługiwał jeśli spełniasz wszystkie kryteria do uzyskania zasiłku rodzinnego. Starałaś się o zasiłek rodzinny po urodzeniu dziecka?

   Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Realizacja świadczeń rodzinnych może być także przekazana do jednostki organizacyjnej gminy np. do ośrodka pomocy społecznej.

   Spis dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku znajdziecie tutaj: http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczenia-rodzinne/

   Najpierw trzeba do pracodawcy napisać normalny wiosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Jeśli otrzymasz zgodę u pracodawcy. Zazwyczaj pracodawca udziela pisemnej zgody i wydaje zaświadczenie. Do wniosku o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (w tym dodatku do urlopu wychowawczego) składa się to zaświadczenie, że pracodawca udzielił urlopu wychowawczego, zaświadczenie o zatrudnieniu na konkretną umowę i określony czas oraz zaświadczenie z ZUS, że podlega się ubezpieczeniu społecznemu.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.