Co Twoje dziecko potrafi robić po ukończeniu 17 miesiąca życia?

Jak wiecie Natalka postawiła swoje pierwsze samodzielne kroki dopiero po ukończeniu 16 miesiąca a już w moim odczuciu zdążyła wszystkie te miesiące nadrobić z nawiązką. Wszędzie jej teraz pełno i weszłaby w najmniejszą dziurę. W domu nie mamy jeszcze kanapy ani stołu dlatego ma dużą przestrzeń do szaleństw i biegania.

Rano po śniadaniu włączam jej piosenki i tańczy sama, podnosi rączki do góry, obraca się i mnie woła żebym zobaczyła jak tańczy. Czasem i mnie poniesie i tańczymy razem :). Piosenki o słoniach z kokardkami na ogonie, o gruszce, która chciałaby być tak szczuła jak pietruszka,  o Rzymie, który jest stolicą wszystkim bardzo dobrze znaną oraz wiele innych, które wpadają w ucho nie tylko mnie i Natalce  ale i Panom, którzy aktualnie montują nam umywalkę czy szafy w domu. Jest wesoło wtedy!

Natalka bardzo mi już pomaga w pracach domowych. Razem wyjmujemy talerze ze zmywarki choć muszę przyznać, że muszę być przy tym bardzo czujna :).

W porównaniu do mojego poprzedniego wpisu z tego cyklu klik tutaj zdecydowanie więcej mówi i jest chętna powtarzać nowe słowa.

Co mówi?

Poza tym o czym pisałam wam w poprzednim wpisie to podczas przeglądania i czytania książeczek dla dzieci, opowiadam jej co znajduje się na obrazkach. Bardzo szybko zapamiętuje. Niektóre słowa są dla niej za trudne i ich nie powtórzy, natomiast pamięta, w której książeczce jest samolot a, w której wiewiórka czy pomidor.

Ma opanowane takie słowa jak:

  • lis
  • dzik
  • grabki
  • jabłko ( mówi apko)
  • ciocia
  • traktor
  • Adam
  • Pan
  • Pani

Używa też takich zwrotów jak:

  • nie to
  • tamto
  • tam
  • tu

Humorki na tapecie

Miewa też swoje humory, które staram się w niej wyciszyć i podchodzę z ogromną cierpliwością, spokojem i tłumaczę.

Rozwój emocjonalny

Przytula misie, lalki układa do snu, samochody nieco poszły w odstawkę. Lubi gotować swoim misiom, rano je karmi. W Ikea kupiłam jej taki tymczasowy biały stolik z dwoma krzesłami do zabaw. Swoją drogą to już nie mogę się doczekać na samą myśl o urządzaniu pokoju dla Natalki, plany już wstępne mam. Post z pomysłami na aranżacje pokoi dziecięcych też się  pewnie pojawi na blogu.

DSC_1107

DSC_1112

Tradycyjnie zostawiam wam notkę zaczerpniętą z książki „Drugi i Trzeci Rok Życia Dziecka” – Heidi Murkoff z Sharon Mazel – tylko informacyjnie, bo i tak wszyscy wiemy, że każde dziecko jest inne.

Przed końcem siedemnastego miesiąca Twoje dziecko powinno umieć:

  • używać 2 słów;
  • pić z kubeczka.

Przed końcem siedemnastego miesiąca Twoje dziecko prawdopodobnie będzie umiało:

  • zbudować wieżę z dwóch klocków.

Przed końcem siedemnastego miesiąca Twoje dziecko być może będzie umiało:

  • wchodzić po schodach;
  • zdjąć z siebie jedna cześć ubrania;
  • „karmić” lalkę.

Przed końcem siedemnastego miesiąca Twoje dziecko może nawet umieć:

  • zbudować wieżę z 4 klocków;
  • rozpoznać i pokazać dwa przedmioty na obrazku;
  • łączyć słowa;
  • rzucić piłkę ręką;
  • mówić i być częściowo rozumiane.

Jestem bardzo ciekawa jakie umiejętności osiągnął Twój maluch w tym okresie życia?

 

Co Twoje dziecko potrafi robić po ukończeniu 17 miesiąca życia?
1 (20%) 1 głosów

Udostępnij:

44 comments

  1. Moje dzieko potrafi wskazac w książce wszystko o co zapytam a dopiero zaczęło 17 miesiąc.

  2. Moja Zuza ma 17 miesiecy. Zaczela chodzic jak skonczyla 11 miesiecy, wiec teraz trenuje bieganie ? ciezko mi za nia nadazyc? wszedzie jej pelno, wspina sie na meble, dokarmia psa wyciagajac mu karme z worka ( pies nie protestuje ?) tanczy do kazdej muzyki nawet do reklam, sama je, maluje kredkami raz po kartce a raz po podlodze, mowi mama,tata, baba, Lara (tak sie wabi nasz pies), to, tak, nie, dwa, am, be, zaba, dado(dziadek?), bam. pokazuje wszystkie czesci ciala, gdzie leci samolot i swieci sloneczko, nasladuje mnie przy sprzataniu?( swoja droga komicznie to wyglada?), no i rozpoznaje rozne zwierzatka. Kazde dziecko jest inne ale wydaje mi sie ze poswiecajac dziennie odpowiednia ilosc czasu dziecku na pokazywaniu, tlumaczeniu i pomaganiu w odkrywaniu swiata taki maly czlowieczek potrafi naprawde wiele przyswoic w ktotkim czasie ?

    1. Madziu masz rację, ze wszystkim się zgadzam 🙂 Pozdrawiam Cię serdecznie 🙂

  3. Moja córka skończyła 17 miesięcy . Umie powiedziec mama baba ja gdzie, czasami da je . Reszta po swojemu . Kiedys mówiła co ale jakos przestała . Wie gdzie jest si , jak wchodzi gdzieś wolą ba. Potrafi naśladować krowe i kure. Pokazuje gdzie kokoszka dziobala jaką duza będzie – jak jej sie. Zachce , czasami papa. Daje buzi. Ze mną robi noski noski 🙂 pokaże gdzie oko nos 🙂 gdzie ma pepęk i cycy :p uwielbia muzyke i książeczki . Przynosi mi żebym ja jej czytała albo czyta po swojemu. Pokazuje paluszkiem obrazki kiedys pokazywała jakie zwierzątko na obrazku ale jak narazie pprzestała. Wchodzi na parapety stoły łóżka 🙂 wykonuje proste polecenia typu daj oddaj przynies 🙂 lubi psy jak piesek zaszczeka śmieje sie 🙂 nie boi się ludzi nowych miejsc jest bardzo śmiała. Zapommialam dodać ze zaczyna rysować:) choć powiem wam kochane mamusia ze moje dziecko zostało oskarżone o autyzm bo niby nie reaguje na imię – przecież nie zawsze dzuecko będzie słuchać . No i ze się kręci w kółko – przy.muzyce zakręci sięze 3 razy i.sue przewraca i.czasami ot tak .

  4. Jestem pod wrażeniem zasobu słownictwa Twojej Natalki w tym wieku. Moja Zuzia właśnie kończy 17 miesięcy i potrafi tylko tata, ojoj, mniam, nie. Nie chce mówić mama, a przed 2-3 miesiącami prawie mówiła. Coś tam jeszcze czasem poszczebiocze, np. dada, dodo, i inne, które nie sposób zrozumieć. Za to chodzi od 11 miesiąca, już biega, je samodzielnie łyżeczką i widelcem, umie pić z kubka. W nocy śpi, o ile nie ząbkuje lub – jak dzisiaj – pieluszka się nie przepełni. 🙂 Pozdrawiam. Ania

  5. Ja jestem w zupełnie innej sytuacji. Amelka ma dopiero 10 ms, ale jest niesłysząca… Ciekawe jak będą wyglądać jej pierwsze próby wypowiadania słów. Na razie się bawi głosem, co pani logopeda bardzo chwali. Ba! Mówi, że lepiej sobie radzi niż słyszące dzieci 🙂 Niestety nie mam do niej cierpliwości, ciągle ściąga aparaty słuchowe 🙁

  6. Elenka ma skonczone 15 miesiecy. Mowi duzo ale jeszcze nadal pojedynczymi wyrazami (lista jest dłuuuuga). Zaczęła mówić takie podstawowe słowa: mama, tata, daj, Enia (tak sie nazwała) na……. 10 miesięcy. Mam jedynie obawy co do jej spania- bez dwóch drzemek w ciągu dnia się nie obejdzie. Wstaje o 6.30 i przed 9 już się upomina o spanie: lulu, lulu. I rzeczywiscie chce jej sie spac. Kladzie się na 1-1,5 i po 14-tej ma drugą drzemkę, też 1,5 godzinną. Chodzi spac o 20.30. Czy takie dziecko jeszcze tyle spi???????

  7. Witam . Ja mam córke i ma skończone 18 miesiecy. Gdy miala 17 to zaczela skladac trzy slowa ze soba spi sama juz od dawna w łóżeczku ale u nas w sypialni… w nocy tez od kad przestalam ja karmic piersia tak przestala sie budzic w nocy. Ma swoj pokoj zabaw i umie po sobie posprzatac.. od wakacji zaczela wolac ze chce siku na toalete i robi:) klockami tez bawic sie lubi i juz dosc duzo ich ze soba łaczy:) ostatnio mamy zabawe z liczeniem i nauczyla sie liczyc do pieciu:) oraz umoe sie przedctawic powiedziec ile ma lat i gdzie mieszka:) z kubeczka tez juz pije sama i je obiadki i reszte posilkow tez sama:) no dosc sporo juz umie az czasami sama w szoku jestem:) gdy miala 14 miesiecy to sama wychodzila na zjezdzalnie:) tylko jeszcze oduczyc smoczka musimy i ja juz bym chciala ale siostra mowi ze jeszcze ma czas na smoczek… i teraz nie wiem co tym myslisz kiedy pora przyjdzie na odstawienie smoczka:)?

    1. Zdolniacha z niej fantastyczna jest :). Co do smoka to nie doradzę Ci w ogóle, Natalka od samego początku nie lubiła smoka i my nie uzywamy. Myślę sobie, że na wszystko przyjdzie odpowiednia pora, jeszcze ma czas 🙂

  8. Uwielbiam ten cykl „co Twoje dziecko potrafi” uświadamia nam, że kolejny miesiąc minął i mamy kolejne sukcesy naszego dziecka:) ulubione pioseneczki Natalki są nam doskonale znane:) możemy dorzucić jeszcze kilka tytułow np. stary niedzwiedź mocno śpi i koła autobusu kręcą się:) Julitka jak chce żeby jej właczyć piosenki mowi mama tru tu tu tru tu tu 🙂

  9. Tyle tego jest, że się zapomina. Mówi jeszcze ble, co oznacza kupę, pokazuje „takie dobre” klepiąc się po brzuszku, wchodzi wszędzie np, na opieranie narożnika albo na stół w kuchni (a wcześniej na krzesło), trzeba jej cały czas pilnować, żeby sobie krzywdy nie zrobiła..,

  10. Witam,
    Moja Córeczka dziś skończyła 16 miesięcy i od niedawna bardzo szybko uczy się wielu nowych rzeczy, a przede wszystkim przyswaja dużo słów, aż sama jestem zaskoczona, że tak jej to dobrze wychodzi na tle rówieśników z naszego otoczenia. Mała już od dłuższego czasu-będzie już pewnie 2 miesiące- mówi cześć (cześ), nauczyła się mówić halo cześć (ało cześ), am, tak (ta), nie, pokazuje jak coś chce paluszkiem i kiedy jej to podaję, to mówi ta lub nie (jeśli nie trafię), mówi piesek (siesiek), oko (koko) i naśladuje głosy zwierząt tj. psa, kota, kury, kozy, krowy, indyka. Oczywiście mówi mama, tata, papa oraz robi papa. Pokazuje oko, nos, usta. Uwielbia książeczki, a najbardziej tę ze zwierzątkami, mamy taką, w której zwierzątka są jak żywe, tj. zdjęcia nie rysunki. W ciągu dnia dziesiątki razy przychodzi do mnie z którąś z książeczek i domaga się „czytania”. I mała udaje, że nas karmi, tj. niby bierze coś paluszkami i zbliża do naszych ust mówiąc am, my musimy udawać, że zjadamy, a ona się cieszy. Urocze to jest. Pije z kubka niekapka oraz ze słomki (od dzisiaj 😀 )

    1. Jejku zdolna to Twoja córeczka 🙂 Apropos książeczek to chyba zrobię wam post na temat naszych książeczek, z których się uczymy nazw zwierząt.

  11. Witam.
    Moja córka ma 20 miesięcy i mówić nie chce za nic. A wiem że potrafi bo wiele razy coś powtórzy. Ale tak to tylko mama, tata, no co, ci ci, i tyle. Za ro dużo umie sama zrobić. Sama je, maluje farbami, wchodzi po schodach, czesze włosy sobie mi i lalce, ogólnie robi już wiele rzeczy. Nawet umie bajkę na telefonie włączyć co byłam w szoku bo nigdy jej się nie daje sprzętów do zabawy. Ale każde dziecko rozwija się inaczej dlatego nie ma ci porównywać. Bo twoja Natalka zaczęła chodzić mając 16 moja tylko 10 miesięcy.
    Pozdrawiam i czekam na kolejne posty 🙂 🙂

    1. Jasne 🙂 ważne, że są zdrowe 🙂 Pamiętam taki, dzień kiedy Natalka mnie już tak mocno wymęczyła, nie miałam na nic siły, położyłam się na podłodze i mówię do Natalki: Nataluniu wyczeszesz mamusi włoski ? TAK! i tak się od czasu do czasu teraz relaksuje :). Nie mogę się doczekać kiedy będzie plotła mi warkocze.

  12. Hej Zuzka dzisiaj skończyła 15 miesięcy. Zaczęła stawiać swoje pierwsze kroki ok. 2 tygodni temu, już chodzi samodzielnie ale bardzo bardzo niepewnie. Niestety jeszcze nie mówi żadnych konkretnych słów oprócz mama na wszystkie sposoby. Pije nadal z butelki bo kubki niekapki traktuje jak zabawki, oczywiście napije się z zwykłego kubka z pomocą ale większość jest na podłodze wtedy. Na nocnik nie woła ale jak posadzę w odpowiednim momencie to i kupa będzie i siku ale pieluszka jej w ogóle nie przeszkadza. Mimo wszystko wydaje mi się że rozwija się prawidłowo, chodzi chętnie do żłobka więc nie martwię się na zapas, zawsze sobie powtarzam, ze każde dziecko jest inne 🙂
    Najważniejsze że zdrowe 🙂

    1. Pewnie, że tak nie ma co się tam tym przejmować. Ja na początku byłam bardzo przewrażliwiona ale im Natalka starsza tym bardziej jestem wyluzowana :). U nas co do nocnika to mamy go ale na razie Natalka nie jest specjalnie nim zainteresowana. Woła, że jest pupa wtedy jak jest w pieluszce a nie przed. Jeszcze będę z nią nad tym pracować, ale też nie chce jej na siłę zmuszać, z tego co obserwuje to moje dziecko samo do tego dojdzie w swoim czasie :).

  13. Julka ma 15,5 miesiąca. Wszędzie jej pełno i wszędzie chce wejść :-). Na spacer tylko na nóżkach – wózek ku mojemu rozczarowaniu poszedł w zapomnienie, możemy użyć go tylko w wyjątkowych sytuacjach ; ). Mówi: mama tata baba dada papa didi (smoczek) mniam mniam tak nie tiku tiku Naśladuje zwierzęta i uwielbia oglądać książeczki jakby chciała zapamiętać wszystko co tam było Karmi i kładzie spać wszystkie lalki misie a także inne zabawki również te z bajeczek ; ) Pokazuje części ciała i osoby z rodziny na zdjęciach. A także że ma jeden roczek – palcem wskazującym – bardzo zabawnie to wygląda. Pije z kubka i przez słomkę. Ma już 16 dużych ząbków i chyba idą kolejne :/. I jest mamusi oczkiem w głowie :*. A Twoja Natalka mała gaduła rośnie. Bardzo już dużo mówi i fajnie się rozwija

    1. Dziękuje za miłe słowa :). Widziałam zdjęcie Twojej córeczki więc kiedy to czytam mam przed oczami Julkę 🙂 Fajna dziewczynka z niej rośnie! Przypomniałaś mi jeszcze tą kwestię dotycząca zdjęć 🙂 Natalka też rozpoznaje nasza rodzinkę na zdjęciach a na siebie mówi dzidzi :).

      1. Dla Julki „dzidzi” to tylko dzieci mniejsze lub młodsze on niej 🙂 Pozdrawiamy i życzymy mnóstwa mikołajkowych prezentów

  14. Witam moja Hanusia ma 17 miesiecy potafi pokazac oko nos ucho buzie reke paluszki noge glowe praktycznie wszystkie czesci ciała Duzo zaczela mowic nawet powie kredka:) tanczy spiewa lubi rysowac kredami bardzo lubi oglądac ksiazki i pomagac w codziennych czynnosciach Sama je sztuccami;) dobrze ze nasze pociechy tak pięknie się rozwijaja

  15. Witajcie drogie mamy i ty Aniu,
    mój synek 13-go skończy 15 mc jeżeli chodzi o jego umiejętności to jest ich sporo 🙂 potrafi wchodzić i schodzić sam z kanapy (o różnej wysokości), po schodach też wejdzie, wchodzi też na parapet jak się mu podstawi kolano 😉 chodzić zaczął ponad miesiąc temu czyli jak miał 13,5 mc a teraz biega, ale jest bardzo ostrożny. Potrafi pić z kubka. Uwielbia jak mu czytam książki, a mamy ich sporo. Gdy zaczynam mówić z pamięci on szybko znajduje daną książkę, potrafi pokazać zwierzątka ale nazywa i naśladuje je po swojemu (czyli wszystkie tak samo), np. na koguta mówi tiu tiu a to znaczy kukuryku 😉 lubi tańczyć i przytulać się do swojego misia. Ze słów to tylko tata, bebe a mama mówi tylko jak coś chce i jest zły. Ostatni ząbek wyszedł jak skończył roczek a pierwszy jak miał 3,5 mc. W dzień ma dwie 1,5 h – 2 h drzemki albo jedną 3 h zależy o której rano wstanie. W nocy wstaje raz i zjada 240 ml mleka a wieczorem różnie albo kanapkę i mleko z kaszką albo kaszkę i po ok 2h mleko do spania.

    1. Bardzo szybko Twojemu synkowi wyszły ząbki, pięknie :). Natalce pierwszy ząbek dopiero w 9 miesiącu 🙂

  16. Ooo widze, że się córeczka robi bardzo podobna do mamusi ;)) zdolna dziewczynka! Mój Wójtuś 16 grudnia bedzie miał roczek. W dzień swoich jedenastych mini-urodzinek zrobił trzy pierwsze kroczki ale zaczęły wychodzić Nam ząbki chyba 4 czy 5 naraz (nie da sie mu dokładnie zajrzec do buźki i wszelkie próby chodzenia poszły w niepamięc na poczet trudnego przechodzenia ząbkowania 🙁 Malutki pije ładnie z kubka niekapka (ale na półleżąco) mówi mama, tata,baba, dziadzia, dzidzia, dida (smoczek), i kaka na kaczuszki 😉 czekamy aż sie Nam zabki przebiją to bedziemy dalej hasać z humorem. Aaa no i przebiegamy tez bun pieluszkowy ale zamiłowanie do disco-polo trochę Nam to ułatwia (trzeba mu spiewać, aż czasem gardło boli) 😉 Pozdrawiamy!

    1. Wojtuś wspaniale się rozwija, mały geniusz z niego będzie 🙂 Buziaki!

  17. Witam a ja chciałabym się zapytać o piosenki mogła by Pani podpowiedzieć co to za płyta chętnie bym i ja puściła mojej córeczce pioseneczki fajne które by lubiła tańczyć póki co na razie rano ogląda bajeczki na baby Tv i tam nie raz też śpiewają i wtedy tańczy cieszy się 🙂 skończyła 14 miesięcy jeśli mowa o mówieniu jeszcze musimy być cierpliwi na razie mówi papa dada tata ta mama baba ale ostatnio mi ucichła nie chce nic gadać ;/ czasem powie coś ale tak jak piszecie każde dziecko inne moja np. w 10 miesiącu zaczęła chodzić nie ma ideału coś za coś 🙂 pozdrawiam

    1. Te piosenki to”PRZEBOJE RYBKI MINIMINI” – super są. Natalka je uwielbia! 🙂

  18. Moja ma 13 miesiecy : potrafi pic ze slomki, z kubeczka z pomoca, potrafi czolgajac sie zejsc z lozka na ktorym siedzi, probuje samajest sztuccami (nie za bardzo) spiewa lalala, pieknie tanczy 🙂 pokazuje gdzie jest kotek pies myszka i ptaszek. Z mowa na razie jest kiepsko ale mama tata baba dziadzia lala tała (tara=kot) loki (roki) pies, tu i oczywiscie be umie powiedziec 🙂 miesza w garnuszka szklankach. Umie znalezc swojego ulubionego misia, i przytula sie do najwoekszego :))

  19. Moja ma 13 miesiecy : potrafi pic ze slomki, z kubeczka z pomoca, potrafi czolgajac sie zejsc z lozka na ktorym siedzi, probuje samajest sztuccami (nie za bardzo) spiewa lalala, pieknie tanczy 🙂 pokazuje gdzie jest kotek pies myszka i ptaszek. Z mowa na razie jest kiepsko ale mama tata baba dziadzia lala tała (tara=kot) loki (roki) pies, tu i oczywiscie be umie powiedziec 🙂

    1. Jak na 13 miesięcy to już bardzo dużo potrafi 🙂 Super!

  20. Czyli wychodzi na to, że Natalka jest bardzo dobrze rozwijającą się, zdolną młodą damą 🙂

    W wolnej chwili zapraszamy do nas 🙂

  21. Hej no właśnie jak to jest z tym wstawaniem w nocy na mleko? Podłączam sie do pytania poprzedniczki. Moja córka 16 mies tez uwielbia tanczyc karmic lale nosic ja. Nieodzownie uwielbia kubki te do kąpieli gubic po calym domu. Ze slow to mama dac i chyba tyle. Twoja cora umie pieknie mówić. Ja pokoik mam urzadzony ale nadal mala spi u nas w pokoju (na swoim łóżeczku). Aniu skoro masz duza przestrzeń w domu to polecam autko jezdzik little tikes. Jest super!

    1. Hej Dorota, u mnie Natalka na jedzenie już się nie budzi, przesypia noce. Ja dopiero planuje jej zrobić pokoik, żeby czuła, że ma swoje miejsce do zabaw. A jak będzie ze spaniem w swoim pokoju? zobaczymy? na razie jest u nas w sypialni 🙂 A samochodzik super sprawa, rozmawiałam dzisiaj na temat takiego samochodu z moją mamą i chyba Mikołaj przyniesie Natalce takie autko :). A tym, że jeszcze nie mówi to się nie przejmuj, każde dziecko jest inne. Moja Natalka zaczęło dopiero chodzić jak skończyła 16 miesięcy. Jeszcze ma na to czas.

      1. Moja chodzi i biega po całym domu, a zakup tego autka cozy liitle tike’sa był strzałem w dziesiątkę. Mimo że miał być na święta to już jest użytkowany 🙂 Teraz bawimy się nim w domu, na wiosnę pewnie wyruszymy na spacer. Ja mam różowo niebieski i jest super słodki jak dla dziewczynki. A i zapomniałam: Karola sama próbuje jeść ale tylko jak jest coś stałego np. kotlecik, pulpecik i nadziewa swoim plastikowym widelczykiem, inne rzeczy łapie paluszkami. O zupie samodzielnie jedzonej rzecz jasna nie ma mowy 🙂 więc mama lub tata karmią zawsze. Co do tego spania w oddzielnym pokoju jakoś na razie przełamać się nie mogę i córa jest z nami.

        1. Natalka tez jest z nami :). Zobaczymy jak będzie gdy zrobię jej pokoik może będzie chciała spać u siebie. Zobaczymy 🙂

  22. Cześć Wam 🙂
    Jestem pod wrażeniem jak dużo Natalka już umie słów. U nas na topie cały czas jest tata i przeróżne kombinacje z tego wyrazu ale także mama , dada , tiku 🙂 Próbujemy od pewnego czasu posługiwać się łyżeczką i samodzielnie pić z kubka . Piosenki o których piszesz także znamy i tańcujemy przy nich 🙂 Ja także niedawno urządzałam pokoik i sprawiło mi to wiele frajdy 😉 A Aniu napisz proszę ile Natalka śpi w dzień i czy jeszcze w nocy dajesz jej mleko?? Bo moja Zośka wstaje na mleko raz niekiedy nawet dwa w nocy choć już kończy 15 miesiąc. Pozdrawiamy

    1. Cześć Justyna, Natalka śpi mi teraz raz w ciągu dnia, kładę ją różnie 11:30 lub 12:00 i śpi do 13:30 lub do 14:00. Spać idzie o 20:30 o 21:00 już zazwyczaj śpi. W nocy mi się nie budzi na jedzenie. Natalka już mi przesypia noce.Ze sztućcami jakoś tam sobie radzi ale woli chwytać jedzenie palcami póki co :). Pije też z kubka i nauczyła się też pić przez słomkę.

      1. A napisz jeszcze czy Natalka sama zrezygnowała z nocnego karmienia czy Ty ja oduczyłaś w jakiś sposób? Co do pokoju to uważam że super pomysłem są malunki na ścianach . Zosia ma w pokoju ręcznie malowane drzewo z ptaszkami oraz kwiaty i kotka. Ślicznie to wygląda a mam nadzieje że tak uniwersalny malunek jej się szybko nie znudzi.

        1. Zastanawiał się długo nad Twoim pytaniem i muszę Ci powiedzieć, że to jakoś nam naturalnie przyszło samo. Nie odczułam jej na pewno. Wyszło to całkiem naturalnie, że nawet nie jestem w stanie teraz przypomnieć sobie od kiedy już nie je w nocy. Pamiętam na pewno, że jadła jeszcze butelkę w nocy jak skończyła roczek to – na pewno. Przyłapałaś mnie nie odnotowałam tego :). Bardzo fajny pomysł z tym drzewkiem jeśli chodzi o malunki w pokoju dziecięcym. Bardzo chętnie poczytam o waszych wskazówkach i inspiracjach dotyczących urządzania pokoju dla dziecka, dlatego każda podpowiedź jest mile widziana 🙂

          1. mój pokoik jest zrobiony w kolorach pomarańczowo- zielony – mam jakby zrobioną falę o różnym natężeniu i odcinającym te dwa kolory. Na „wzgórkach” mam naklejki dinozaurów, w pokoiku też jest zjeżdzalnia zielona w kształcie dinozaura z domkiem w środku (skrytką). Na meblach też są naklejki słodkich dinozaurów. Pokój dla dziewczynki nie jest typowym różowym rajem księżniczki ale bardzo mi się podoba. Firanki i zasłony i rolety są pomarańczowe gdyż pokój jest bardzo słoneczny i w lato wypęłnia cały pokój ten kolor. Choć nie powiem bardzo nęciły mnie te kolory różu i fioletu ale pomyśłąłąm że ten będzie bardziej uniwersalny i jestem mega zadowolona.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.