Regres – nawrót siusiania u dzieci. Czy jest to naturalne?

Przy okazji mojego wpisu na temat Jak odpieluchować dziecko?   wiele z Was zgłaszało mi problem tzw. regresu – „nawrotu siusiania” u dzieci. Pojawiały się też inne pytania i wątpliwości dotyczącego pożegnania się z pieluszką.

Dla tych z Was dla, których odpieluchowanie dzieci nie jest łatwym procesem. A moje podpowiedzi u Waszych dzieci się nie sprawdziły, polecam Wam jeszcze spróbować metody jakie proponuje Gina Ford. Jest ona autorką książki  „Jak nauczyć dziecko korzystać z nocniczka”. Jej książka uwiodła ponoć m.in. samą Kate Winslet, która nazwała autorkę „darem niebios”.  Po przeczytaniu książki mogę dać jej moją rekomendację choć nie ze wszystkim co proponuje autorka się zgadzam.  Gina Ford podobnie jak ja uważa, że większość dzieci jest gotowa do rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika między 18 a 24 miesiącem życia. U wielu dzieci przed 18 miesiącem mięśnie pęcherza nie są rozwinięte na tyle, by rozpocząć efektywną naukę. Amerykańska autorka przekonuje także w swojej książce, że odpowiednie „nagradzanie” dziecka za czystość to sposób na przystosowanie go do nowych warunków. Co do tego jednak mam duże wątpliwości i ja takich metod nie stosowałam. Nie mniej jednak, autorka ma w tej kwestii duże sukcesy poparte doświadczeniem i pracą z dziećmi.

Poza tym książka wydaje się być ciekawym poradnikiem dla tych „ciężkich” przypadków. Ford podpowiada również, w jaki sposób radzić sobie z życiem „po nocniczku”. Nocne moczenia i inne „wypadki” – te nieprzyjemne zdarzenia związane z nauką przez dziecko sposobu kontrolowania swoich potrzeb fizjologicznych wcale nie muszą być dotkliwe.

Co na temat regresu – nawrotu siusiania pisze autorka?

Wszystkim dzieciom, nawet tym, które umieją korzystać z nocniczka, zdarzają się sporadyczne wpadki. Jeśli Twojemu dziecku zdarzy się kilka gorszych dni, zachowaj spokój. Działaj konsekwentnie i rozważnie i nie próbuj zakładać mu na nowo pieluszek.

Od czasu do czasu nawet takie dziecko, które już od wielu miesięcy świetnie sobie radzi z siusianiem do nocnika, może znowu zacząć się moczyć. Zdarza się to często na przykład wtedy, kiedy na świat ma przyjść rodzeństwo, dziecko idzie do przedszkola, lub doświadcza innych silnych przeżyć emocjonalnych. Jeśli dziecko ponownie zaczyna moczyć majteczki, a jednocześnie wydaje się wycofane, bardziej zaborcze lub zachowuje się agresywnie, to ma to prawdopodobnie swoje podłoże psychologiczne. Natomiast jeśli, zaczyna ono siusiać w majtki, a jego zachowanie jest całkiem zwyczajne, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą w celu wykluczenia infekcji dróg moczowych.

Niezależnie od tego, gdzie tkwi przyczyna tej sytuacji, powrót do pieluszek należy traktować jako ostateczność. Choć może to oznaczać, że przez jakiś czas dziecko będzie miało ciągle mokre majteczki, musisz wykazać się cierpliwością i konsekwencją w działaniu i umiejętnością dodawania otuchy dziecku, a z pewnością zacznie znowu.

Popieram to co pisze o regresie Gina Ford. Musisz zachować spokój i pod żadnym pozorem nie wolno Ci karać dziecka. Bądź cierpliwa i dodaj dziecku otuchy a wszystko wróci do normy.

I jeszcze na koniec rzuciła mi się w oko pewna opinia autorki, którą chcę Wam przytoczyć. Dotyczy ona pożegnania się z pieluszką w nocy bo ten proces u mojej córki jeszcze nie jest zakończony i u niektórych Waszych dzieci również, dlatego może ten fragment  Was nieco uspokoi.

Tak odpowiedziała Ford na pytanie jednej z zakłopotanych mam.

Kiedy mój synek będzie już umiał korzystać z nocniczka, jak długo powinnam czekać aby przestać mu zakładać pieluszkę do spania?

Powinnaś w dalszym ciągu zakładać mu pieluszkę, kiedy idzie spać w południe. Jeśli stwierdzisz, że budzi się z suchą pieluszką codziennie przynajmniej przez okres dwóch tygodni, to możesz przestać mu ją zakładać.

Jeśli chodzi o sen nocny, to zazwyczaj czekam aż dziecko skończy 3 latka. Jeśli o przebudzeniu ma suchą pieluszkę lub jedynie lekko wilgotną i trwa to przez kilka tygodni, to możesz przestać ją zakładać także i na noc.

Kiedy zauważysz, że Twoje dziecko zaczyna się budzić w środku nocy , bo potrzebuje zrobić siusiu, znaczy to, że wkroczyło w etap, w którym powinno samodzielnie umieć wyjść z łóżeczka i skorzystać ze swojego nocniczka. Powinnaś wtedy zamontować w jego pokoju lampkę nocną z przyciemnianym światłem.

Jestem ciekawa jak Ty poradziłaś sobie z regresem siusiania u Twojego malucha. Poza tym daj znać jak wyglądał u Ciebie proces pożegnania się z pieluszką w nocy?

Regres – nawrót siusiania u dzieci. Czy jest to naturalne?
3.3 (66.67%) 30 głosów

Udostępnij:

176 comments

 1. Witam, córka ma 2 latka i 2 miesiące. Od 4 miesięcy przyzwyczajamy do nocnika. Po 2 miesiącach był etap, że wszytko sama do nocnika, ale za to od miesiąca tylko w majtuchy, ciągle podpuszczanie. A mokre spodnie to podstawa. Kupka ciągle do nocnika za każdym razem. Nie mamy siły tłumaczyć, że tak nie powinno być. Sama nie woła, ani nie wybiera się na nocnik z sikanien. Wracać do pampersów ? Czy później będzie ciężko znów ja oswoić ?

  1. prosze jej wytłumaczyć różnice między mokrym a suchym. Powinno zadziałać.

 2. Dzień dobry,blagam o radę. Córeczka 3,5 lat. Odpieluchowanie zaczęte jak miała 1,5roczku ,ale na zasadzie zainteresowania nocnikiem,na spokojnie. Finalnie udało się jak miała 2,5 roczku. Czasami zdarzały sie wpadki,ale potem wszystko wracało do normy. Miesiąc przed urodzeniem braciszka zaczęły się problemy – praktycznie za każdym razem posikane majtusie-jakby popuściła. Trwa to już pół roku(synek ma 5mcy). Córeczka za każdym razem praktycznie ma lekko posikane majtki lub mocno(spodnie też). Zapytana czy chce siku,mówi,że nie,a za chwilę bielizna mokra albo mimo,że majtusie mokre sadzam ja na kibelek ,nie wysika sie, więc ubieram ja ,proszę żeby powiedziała i nie mówi tylko znowu mokre i dopiero się wysika. Jestem załamana,już mi puszczają nerwy,mężowi też. Zwykle badanie moczu wyszło ok. Prosimy ja,mówi,że powie,a jak już mówi to zwykle bielizna mokra. Pytam jej o powód,twierdzi,że się na czymś innym skupiła. Podczas zabawy czy jedzenia widzę nieraz,że chce ,pytam jej mówi,że nie,a za 5 min wola i już mokra. Blagam o jakieś rady. Pół roku to już bardzo długo;(

  1. Wydaje mi się, że może córeczka w ten sposób chce zwrócić na siebie uwagę. Proszę ustalić sobie czas z córeczką na wspólną zabawę. Pani osobno z córką i mąż osobno z córką. Proszę się zamknąć w pokoju i bawić się się tylko sam na sam z córeczką. Przez jakiś czas. Ona potrzebuje Państwa uwagi. Prosze też wyjaśnić jej róźnicę między mokrym i suchym. Tak jak opisałam to w artykule.

   1. Dzień dobry moja córka ma 2 i pół roku od stycznia zaczęła chodzić do przedszkola została jak miała półtora roku zdarzały się czasami wpadki z siusianiem ale nie często z kupką nigdy nie było żadnego problemu odkąd zaczęła chodzić do przedszkola notorycznie są posiusiane majtki i kupa jeśli się zorientuje zaczyna płakać i się brzydzi. Dużo się razem bawimy spędzamy czas więc raczej mojej obecności jej nie brak nie wiem co robić bo w przedszkolu też non stop zdarzają się wpadki

    1. A w domu jak jesteście to czy wpadki się zdarzają ? czy tylko w przedszkolu?

  2. Witam. Córka 2 i pół roku, odpieluchowana około roku, bardzo szybko u sprawnie jej to poszło. Wpadka raz na dwa miesiące jak się mocno zabawiła. Teraz po chorobie i antybiotyku trzeci dzień sika w majteczki. Kupę ładnie woła tylko to siku. Wczoraj w nocy wstała i powiedziała MAMO BOJE SIE WILKA. Czy możliwe że się wystraszyła np w jakiejś bajce i tak robi? Czy istnieje możliwość że po lekach coś złapała?

   1. Najlepiej proszę córeczce zrobić badania i będzie miała Pani pewność.

 3. witam, synek ma prawie 33msc. W październiku była pierwsza próba odpieluchowania. Na początku cieszył się z majtek, pierwszego dnia mocno moczył spodnie (co pół godz. posikiwanie), ale drugiego dnia już lepiej. 3 dnia zaczął sam wołać.. 4 dzień znów chciał pieluchę i histerycznie zaczal się zachowywać, że nie chce siadać na nocnik i tylko chce pieluszkę. poczekałam parę dni i odpuściłam. do tematu wróciliśmy na początku grudnia czyli po ok 5tyg. Zupełnie inaczej sei zachowywał. Zaczął wołać i siadać nawet jak mu się nie chciało. Po kilku dniach wolał tylko jak mu się faktycznie chciało. Bez problemu wytrzymywał 4h bez moczenia. Po kilku dniach sukcesów.. zaczął znów wołać o pieluszkę. Pyta co ma.. Czy majtki czy pieluszkę.. łapie się za siusiaka.. mówię aby usiadl na nocnik. A on stanowczo odmawia i mówi że mu się nie chce siku… Za 30min znów pyta co ma.. I przebiera nogami.. Ale za nic nie chce usiąść na nocnik. Czasem się daje namówic i wtedy robi.. I przyznaje.. jednak mi się chciało.. Ale czesciej za nic nie chce usiąść. W żłobku nie chce też chodzić razem z innymi dziećmi do toalety.. A kiedyś się chwalił jak zrobił siku do toalety w żłobku.. Wieczorem siadał na nocnik robił siku i kupę i chciał do kogoś dzwonić się pochwalić i powiedzieć szybkie dobranoc. Teraz przed snem czy kąpielą też nie chce siadać na nocnik.. mimo że od dobrych kilku godzin nic nie robił… Ewidentnie czasem wstrzymuje. Czy znów mam robić przerwe? Wrócić do pieluszki? Czy poczekać jeszcze trochę. Boję się że będzie wstrzymywać cały dzień.. Bo wie że wieczorem znów dostanie pieluszkę na noc. Nie przejmowałabym się jakby sikał do majtek.. Ale on nawet tego nie robi.. Tylko albo czeka na pieluchę albo jakoś w końcu się da przekonać na ten nocnik.. choć ostatnio to nawet jak usiądzie to nie robi pomimo braku siku przez pół dnia! Za miesiąc kolejne dziecko się rodzi.. Chciałam go nauczyć przed.. Ale może się tym faktem przyjścia na świat braciszka dodatkowo stresuje i tak się upiera do tej pieluchy. Mówienie, że małe dzieci które robią do pieluszki nie jedzą ciastek i nie oglądają bajek nic nie daje.. Ciastko czasem dostaje.. bajek już bardzo mało ogląda z raz na tydzień/dwa tyg. Wie, że bajki są dla dużych dzieci i jest wstanie się z tym pogodzić.. Mówi że jest trochę malu trochę duży. Co począć? Czekać i mu ufać… Ze jednak tego siku nie chce.. Czy jednak wrócić do pieluszki? Bo tyle godzin bez sikania może jednak mu na zdrowie nie wyjść?

  1. A proszę mu kupić nakładkę na toaletę i spróbować na toalecie? proszę spróbować czy to zadziała.

 4. Witam. Proszę o opinię.
  Córka ma 3,5 roku. W sierpniu całkowicie opanowała sztukę robienia na nocnik. Bywało, ze przez tydzień pampersik po nocy był suchy (ale ze względu na wynajem mieszkania i obawę o materac, pampers byl nadal ubierany).
  Od września corka poszla do przedszkola i niestety po jakims miesiącu zaczęły sie problemy.
  Zaczęła po prostu sikać w spodnie. W przedszkolu (podczas leżakowania, jak i przy zabawie jakby było jej szkoda czasu na siku).
  Niestety w przedszkolu jest tez problem z biciem innych dzieci, bardzo duzo w domu o tym rozmawiamy i nie wiem czy nie skończy sie na psychologu, bo ciężko mi do niej dotrzeć, co jest dla mnie bardzo ciężkie.
  Dzisiaj,mimo moich pytan o to czy chce sie jej siku, zrobiła w domu 3 razy w spodnie. Na kazdym razem przebrana w czyste i suche, no i zaraz znowu bylo mokro. Jedynie na kupke zawołała, ale spodnie juz były osikane. Nie mam pojecia co jest przyczyną tego zachowania.
  Pampers po nocy juz bardzo dawno nie byl suchy. Zawsze mokry.

  1. Na noc proszę jej już ograniczyć picie. Natomiast z moczeniem się w dzień to jest problem jakieś natury psychologicznej. Proszę porozmawiać z paniami w przedszkolu, czy dziewczynka czegoś aktualnie nie przezywa? co zmieniło się w jej życiu?

 5. Dzień dobry,
  Pomocy! Córeczka ma równo 2 latka od 2 miesięcy sama zaczęła chodzić siusiu oraz wołać ! Spacery, zabawy i gdy mają ja pod opieką dziadki. ( Na noc pampers) Ale niestety od dwóch tygodni nie woła siusiu i wgl nie chodzi na nocnik. Każde majtusie i spodnie do prania. Nie mam już sił na ciągle tłumaczenie i brak rezultatów. Córeczka jeszcze nie mówi, ma swoich parę słówek co łączy, ale nie jestem w stanie dowiedzieć się co jest na rzeczy. Czy mam wrócić do pampersów i spróbować c za 2-3 miesiące?

  1. tak, proszę spróbować za 2-3 miesiące. Dziewczynka jest jeszcze mała i nie jest gotowa.

 6. Hej prosimy o poradę. Synek obecnie 2.5 roku, na nocnik zaczął robić sam około 3/4 msc temu, bez żadnej namowy po prostu zdjął pampersa i zaczął robić na nocnik który od paru msc stał w pokoju, zero wpadek, rano budził się z suchą pieluszką więc została zdjęta. Wolał w nocy żeby pójść z nim siku. Również bez problemu. Miesiąc temu pojawiło się rodzeństwo i zaczęło się sikanie w dzień i w nocy. W dzień już się uregulowało i znów jest sucho za to każda noc jest mokra. Czy założyć spowrotem pampersa? Co robić. Nawet jak posika się w nocy to się nie budzi tylko tak mokry śpi.

  1. Na noc proszę jeszcze założyć pampersa. Jak się uspokoją emocje to z powrotem spróbujcie bez.

 7. Witam. Mam pytanie córka ma 3, 5 roku odpieluchowana od 1r teraz od 2 m nie chce wogle siadać na nocnik, sama zakłada pampersa i dopiero sika. Starałam się nie nakładać ale już jak nie robi siku 6h to naloze i odrazu zasikany, jak pytam ona nie chce…

  1. Proszę podpytać córeczkę, czy czasem się czegoś nie przestraszyła. Może coś w przedszkolu? Czegoś się boi.

 8. Witam. Moja córka właśnie skończyła 4 latka.
  Nie potrafię jej w żaden sposób namówić, nauczyć żeby sikała w nocy do nocnika. Walczymy już z tym z 5 msc. Ale od tego czasu może 2 razy obudziła się na suchym łóżku. Nie wiem jak jej przetłumaczyć.
  Na początku wysikiwałam ją jak spala, żeby zrobić rytm.. później ja jednak budziłam żeby sama do tego wstawała ale dalej nic… Co noc to samo z 2-3 razy w nocy.
  Już sama nie wiem czy udac się z tym do lekarza chociaż ostatnie badania miała w normie. W przedszkolu też nic się nie dzieje, czy wrócić po prostu do pampersa

  1. Wróć na spokojnie to pampersa tylko na noc. Przeczekaj trochę. Potem znowu spróbuj na spokojnie bez pampersa.

 9. Dzień dobry,
  Moja córka ma 2 lata i 4 miesiące od czerwca sama chciała robić na nocnik więc zdjęliśmy pampersa w nocy też żadnego problemu nie było i nie ma budzi się na siusiu. Ale teraz zmieniła grupę w żłobku i codziennie ze trzy pary majteczek spodenek siusiane i niestety kupa też nawed w domu mimo że przypomniamy. W żłobku twierdzą że dziecko jest nie gotowe i trzeba założyć pampersa ale wcześniej nie było żadnego problemu. Co mam robić ?? Czy może to być przez stres ze zmianą grupy gdzie są inne ciocie ??

  1. Możliwe ze jest to stres. Trzeba porozmawiac z ciociami, jak to wygląda w żłobku.

 10. Witam, moja córeczka w wieku 17 miesięcy bezproblemowo przeszła na nocnik (również w nocy, sama się budziła i nas wolała z łóżeczka). Teraz (3 miesiące później) miewa dni i noce kiedy się zapomina/nie chce jej się załatwić na nocnik. 2 miesiące temu zaczęła chodzić do żłobka i tam wciąż komunikuje swoją potrzebę. W zeszłym miesiącu była tydzień przeziębiona i za poradą mojej Mamy nosiła kilka dni pampersa. Od tamtej pory nastąpił regres. Co na to poradzić? Czy powinniśmy jej zakładać znowu pampersa na noc? Nie mam problemu ze zmianą pościeli, ale żal mi dziecka kiedy budzi się mokre…

  1. tak, proszę na noc zakładać pampersa. W dzień trenować bez pampersa. Na spokojnie. Dziecko z czasem zaskoczy.

 11. Witam.
  Przygodę z odpieluchowaniem zaczęliśmy na początku lipca tego roku (syn miał drugie urodziny 28 lipca) i pierwsze dni były zaskakujące, ponieważ wolał jak chciał siusiu, albo biegł na nocnik, kupkę tez robił do nocnika. Zdarzały się wpadki ale było widać ze czuje kiedy chce mu się siku i miał to pod kontrola. Później mieliśmy 3 tygodnie wakacji, lot samolotem, wyjazd i było z każdym dniem coraz gorzej. Na dłuższe podróże zakładałam mu pampersa żeby się nie stresowac i jego także. Teraz ma skończone dwa lata ale sika gdzie popadnie, na wyjściach raczej robi siku jak pójdę z nim do toalety, ale sam nie zawoła. Mówi już jak zrobi i pokaże gdzie. Czy mam dalej to ciągnąć, ponieważ jest teraz dobry okres pogodowy na odpieluchowanie czy przerwać to i zaczac jak będzie trochę starszy ? Proszę o pomoc i pozdrawiam 🙂

  1. Dwa lata jak dla chłopca to wcześnie na odpieluchowanie. Jeśli jednak wykazuje, że jest gotów na odpieluchowanie to nie przerywać. Na noc zakładać pampersa. Ale w dzień dalej trenować bez pampersa.

 12. U nas niestety bardzo ciężko o cierpliwość. Nasz Mały ma 2 lata i 3 miesiące i chociaż od kilku dobrych tygodni super wszystko załatwiał do nocnika, w nocy tez nic nie siusiał, tak teraz ewidentnie specjalnie robi to w domu na podłogę albo na łóżko. Widać jak się wysila aby chociaż trochę jeszcze wysikać na na ten dywan. Jak zrobi do nocnika to wylewa i tak na podłogę, z kupą to samo… Albo nasiusia do nocnika i wkłada tam rękę specjalnie. Bardzo często ma z tych zachowań ubaw, chociaż wie, że robi źle 🙁

 13. Witam moja córcia 2,5 letnia dziś pierwszy raz zrobiła do nocnika siusiu sama zawołała że chce ściągnąć pampersa wszystko fajnie gorzej jest z zakladaniem majteczek zwykłych bo traktuje je jak pampersa i sika do nich nie chce w ogóle nosić majteczek woli latać po domu w samej koszuleczce co robić jak zaradzić?

  1. Witaj Madziu,
   Zaproś córeczkę do tego, żebyś sama zmieniła sobie majteczki i poproś ją, żeby sama opłukała swoje brudne mateczki pod kranem. Zwróć też mu uwagę, na spokojnie wyjaśnij, różnice miedzy suchym a mokrym. Mają prawo jej się zdarzać jeszcze wpadki.

 14. Bardzo proszę o radę. Synek 2,5 roku walczymy z odpieluchowaniem 2 tydzien. Na początku pięknie po zachęcie siadal na nocnik i próbował, czasem się udalo. Przyznam się ze zachęcalam bajkami. Doszlam jednak do wniosku ze to zly pomysl i zabralam bajki. Mieszkamy w domu wielkopokoleniowym kazdy zawsze cos ma do powiedzenia i doradza na sile. Kazdy dopytywal synka czy chce siku? Czy juz siedział? Czy się udało itp. Nagle po 4 dniach dziecko absolutnie nie chce na nocnik. Wszystko w majtki juz ponad tydzien. Tlumacze mu, czytamy ksiazki, bawimy się ze zabawki robią siku. Staram sie teraz dac mu troche przestrzeni zeby sam z siebie usiadl. Caly czas NIE. Jestem juz bez sił… co robie nie tak? Odpuścić?

  1. Witam serdecznie, Odpuścić. Nic na siłę. Spróbujcie za kilka miesięcy znowu. Chłopiec nie jest jeszcze gotowy.

 15. Dzień dobry, mam dwulatkę (dokladjie 25 mcy). 3 tygodnie po drugich urodzinach zdecudowaliśmy sie na odpieluchowanie. Pierwszy dzień – do drzemkii wpadka za wpadką, a po drzemce żadnej wpadki przez kolejne dwa tygodnie. Z kupą bylo nieco gorzej, ale temat też szybko ogarnięty. Samo odpieluchowanie zajęło nam 3 dni. Za kazdym razem wolala, czasem nawet sama siadala na nocnik i wolala dopiero jak juz zrobila. Do tej pory nie bylo doslownie zadnej wpadki. Teraz, po 4 tygodniach córka ma coraz więcej wpadek z siusianiem. Albo popuści troszkę, tak ze tylko w kroku jest zmoczone, a czasem cale siku jest na spodenkach. Często zawoła, raczejbw domu, ale na spacerze czy na podwórku popusci albo sie zsiusia. Pytam ją czy chce siku to mowi ze nie, a za xhwile plama… Raczej nie ma żadnego stresu, czasem mowi, ze piecze ją w kroku – czy to moze byc jakis problem pęcherzowy?

  1. Na wszelki wypadek proszę zrobić posiew moczu. Natomiast proszę jej jeszcze dać chwilkę czasu , takie wpadki mają prawo się jeszcze w tym wieku zdarzyć.

   1. Dziękiję za poradę. Jesteśmy kilka miesięcy później, duże zmiany, bo zainteresowana poszla do żłobka. Pierwsze dwa dni w zlobku bez wpadki, pozniej codziennie kupa i siku w majtkach (pomijam fakt chodzenia pań z grupka co jakis czas do toalety i prawdopodnobnie robienie siku na zapas, do tego zakladanie pieluchy na drzemki mimo ze mowilam zeby tego nie robic – ale to juz wyjasnione).

    Problem: na spacerze lub w czasie jazdy autem zawsze mowi ze chce siku. Ba! Potrafi wstrzymac naprawde dlugo, aż np. bedzie gdzie stanąć samochodem. W domh – masakra… siku popuszczone, pytam czy chce, ona kategorycznie mowi „nie” i za chwile plama (moze nie cale siku, ale ubranie do zmiany). Z kupą jest jeszcze gorzej – wczssniej nawet jak siie zdarzylo zrobic w majtki to powiedziala. Teraz potrafi chodzic z kupą i nic nie mowic… a jak probuje z nia isc na nocnik bo widze ze juz sie kreci to krzyczy i za chwile kupa ląduje w majtkach.

    genralnie nie ma dnia z czystymi majtkami od rana do wieczora lub zdarzają sie pojedyncze takie dni.

    Czy to są oznaki do powrotu do pieluchy i sprobowania znow za kilka tygodni? Nie chcę robić córce zamieszania w glowie. Teorię ma w malym palcu – wie ze rrzeba na nocnik i wie zeby wolac, ale w prlafyce tego nie robi…

    Nie wiem juz co robic.

 16. U nas regres odpieluchowana… Córka odpieluchowana jakieś ponad 4-5 miesiący temu .Z dnia na dzień załatwia się w majteczki, nie zwracając na to uwagi. Zawsze wołała zgłaszała potrzeby… Teraz jest gorzej niż na początku. Co mam robić? Nie było u nas żadnych zmian, rodzeństwa itd

  1. Dodaze ma 2,5 roczku.Obawiam się czy to nie jest na jakimś tle stresowym, ponieważ np gdy wpada w histerie to majteczki też mokre, nie mogę na nią krzyknąć nawet bo od razu płacz i mokre… Sama też wymusza na mnie np. Danie jakieś rzeczy gdy nie zezwole jest płacz krzyk i majtusie mokre

   1. Myślę, że rozmowa z psychologiem dziecięcym pomogłaby rozwiązać problem.

 17. To jedyna strona gdzie ktoś tak pomaga innym. Niby łatwy temat…,a tak ciężki w ogarnięciu.
  Córka w marcu skończy trzy latka od ponad tygodnia chodzi bez pieluszki wcześniej siadała na nocniku i na kibelku i troszkę robiłaś siusiu …od dwóch dni nie chcę siusiać na nocniku czy kibelku (nakładka)jedyne miejsce w którym robi siusiu i sama woła to wanna na stojąco nie chodzi tu o polewanie nóżek wodą dlatego że jak tylko ją włożę do wanny od razu robi siusiu a na nocniku i kibelku nie chce

  1. Poobserwuj tą sytuację jeszcze tydzień i tłumacz cały czas jej, że nie jest to właściwe miejsce. Spróbuj jeszcze raz na spokojnie wyjaśnić, że siusiu robiły na toaletę lub do nocnika.

 18. Syn we wrześniu kończył 3lata. Odpieluchowywanie zaczęłam końcem czerwca przed przedszkolem. Szło opornie , ale s sierpniu ładnie wolał. Potrafił zakomunikować w aucie i czekać aż się zatrzymamy. Od września poszedł do pkola. Od listopada zaczęły się problemy. Nie chce wołać siku, posikuje się w majtki, czasem nawet zrobi tam gdzie stoi. Niekiedy nawet mu to nie przeszkadza. Do pkola nie chce chodzić , nie lubi jest to dla niego duży stres. Dlatego został w domu ale problem z sikaniem jest nadal. Jak nawet próbuje go namówić na siku bo widze ze mu się chce, mówi ze „nie” i zaraz jest zasikany. Oczywiście czasem zawoła, ale to tak na sam koniec. Ze trzeba biec już. Nie wiem co mam robić, bo jest to spory problem jak gdzieś idziemy. Synek jest z niania , i przy cioci wola ale tez na styk. Kupę wola. Rzadko zdarzy mu sie wpadka. Widze ze ma duży problem z sikaniem, czy to na toaletę z podkładka , czy na nocnik, czy pisuar. Tak jakby sie bal sikać. Zdażyło mu sie ze powiedział ze nie wolno sikać. I trzyma do końca … bardzo sie martwię o niego bo widze ze go to przerasta

  1. Wygląda na to, że się czegoś boi. Warto byłoby to skonsultować z dobrym psychologiem dziecięcym.

 19. Cześć Aniu, od 3 dni próbujemy odpieluchować naszego prawie 2,5 latka. Syn chodzi po domu bez pieluchy. Czy to normalne, że posikuje co chwile zamiast załatwiać się „porządnie” w dłuższym odstępie czasu? może coś robimy nie tak? Dzisiaj po raz pierwszy zasygnalizował, że chce siku kiedy trochę zmoczył majtki więc posadziliśmy go na nocnik – zrobił siku, wylaliśmy razem siuśki z nocnika, po chwili zrobił drugi raz siku na nocnik – znowu poszliśmy wylać siuśki do toalety i czynność powtórzył po raz trzeci…Zaczęłam się zastanawiać czy syn nie ma jakiegoś zapalenia pęcherza, może powinnam wykonać badanie moczu? a może sama czynność wylewania sików i spuszczania wody tak mu się spodobały, że kolejne oddawanie moczu było wymuszone? z góry dziękuje za pomoc. Maria

  1. Może uznał, że to fajna zabawa. Nie mniej jednak poobserwuj jeszcze tydzień czy tak dalej robi. Synek ma jeszcze 2,5 roku to niewiele jak na chłopca więc na spokojnie z odpieluchowywaniem. Bez żadnej presji.

 20. Cześć. Nasza ma 3 latka, od ok 3 m-cy odpieluchowana w dzien. Od kilku dni zaczęła sikać kiedy się złości, bo np na coś nie pozwalamy, albo robimy nie po jej mysli. Mam wrażenie, że robi to na złość. Regres, czy charakterek? 😆

  1. Wygląda, że robi to na złość. Natomiast trzeba to przetrzymać i nie zwracać uwagi to córka odpuści. Teraz wie, że sikaniem zwróci wasza uwagę na siebie. Radziłabym poświęcić jej więcej czasu sam na sam z każdym rodzicem.

 21. Witam zaczęłam odpieluchowanie gdy mała miała Rok i 10 miesięcy załapała ładnie wolała po miesiącu zaczęła sikać pod siebie czasami popusci i zawoła ale kupkę wola do dziś obecnie ma 2latka i 2 miesiące. Już nie wiem co robić i się załamuje badania robione wszytko wporzadku zastanawiam się czy nie wywołuje zbyt dużej presji na niej tłumaczę wie do czego nocnik służy mówię że się tam robi siku ale i tak w majteczkach ładuje siku

  1. Na spokojnie. Córeczka jest jeszcze naprawdę mała. Daj jej czas.

 22. Mój synek w wieku 2 lat, został bez problemu odpieluchowany. Szczęście trwało 3 miesiące. Po tym czasie zaczął posikiwać, zrobiłam badanie moczu – wszystko ok. Przeczytałam, że to może być regres. Ten regres, czy cokolwiek to jest trwa do dziś. Syn ma 3,5 roku. Od 1,5 roku chodzi bez pieluszki i sika w majtki ZA KAŻDYM RAZEM. Wyniki ma dobre, urolog badał i rozkłada ręce. Żadnego stresującego wydarzenia nie było, żeby się zablokował. Nie wiemy co robić, a od września chodzi do przedszkola i Panie muszą go przebierać kilka razy dziennie 😥😥😥 dziecko mówi, że się zesikało, następnie idzie wysikać resztę do nocnika, sam się przebiera i wrzuca mokre majteczki do kosza. Były już nagrody, pochwały – to się sprawdzało tylko na kilka dni…POMOCY 😭

  1. Zwróć mu uwagę, na spokojnie wyjaśnij, różnice miedzy suchym a mokrym. Uczul też panie w przedszkolu o sytuacji i poproś żeby go pytały w ciągu dnia czy chce wyjść do toalety.

 23. Córeczka, 4 lata pięknie od roku załatwia się do muszli z podładką dla dzieci. Dwa tygodnie temu kupiliśmy króliczka dla starszego synka. I szok, mała widząc, ze królik załatwia się w klatce, lub na podłodze po wypuszczeniu go, zaczęła robić siku i kupkę na podłodze lub do różnych pojemników. Jestem załamana.

  1. Dziewczynka jest już duża i musisz z nią przeprowadzić rozmowę na temat toalety. Różnic między zwierzętami a ludźmi. Powinno pomóc.

 24. Hej jestem załamana, potrzebuję wsparcia. Mam synka 3 lata i 3 miesiące odpieluchowany 7 m-cy temu. Od miesiąca zaczął się posikiwać, potem moczyć się całkowicie od trzech dni również zaczął załatwiać się w spodnie. Nie wiem jak mam mu tłumaczyć, czuję się bezsilna w tej sytuacji. Jesteśmy w trakcie przeprowadzki, te incydenty zbiegły się ze zmianą miejsca zamieszkania.

  1. Pewnie synek tak zareagował na nową sytuację. Jeśli się to będzie powtarzać to najlepiej skonsultuj się ze specjalistą, pani psycholog porozmawia z synkiem i doradzi najlepsze rozwiązanie problemu dla was. <3

 25. Mój syn w październiku skończy 6lat. Codziennie się posikuje, ale tylko kiedy bawi się z kolegami, kiedy jest sam chodzi do toalety. Nie wiem co robić, żadne prośby i rozmowy nie dają rezultatu.

  1. Myślę, że warto opowiedzieć o tym specjaliście. Ciekawi mnie sama ta zabawa z kolegami? Gdzie sie bawią? co to są za koledzy? Jak często to występuje? Od jakiego czasu?

 26. Hej Aniu. Corka ma 2.5 l od ponad miesiąca odpieluchowana. Ładnie siusiala na nocnik i kupka tez tylko ze chodziła w samych sukienkach bez majtek. Jak zczelismy zakladac jej majtki zdarzały jej się wpadki. Wiec przestaliśmy jej ponownie zakładać majtki i teraz sika gdzie popadnie, mimo że jej przypominamy o tym ze siku na nocnik. A i tak sika to na sofę, to na podłogę. Nie wiem co mam robić? Jak z nią rozmawiać? Jestem załamana sofa ledwo przeschnie i znów jest zasisiana.

  1. Proszę przekonać ją do zakładania majteczek. Zaproś córeczkę do tego, żebyś sama zmieniła sobie majteczki i poproś ją, żeby sama opłukała swoje brudne mateczki pod kranem. Zwróć też mu uwagę, na spokojnie wyjaśnij, różnice miedzy suchym a mokrym. Mają prawo jej się zdarzać jeszcze wpadki.

 27. Witam. Ja mam totalny regres u córki. Opadają mi już ręce. Odpieluchowala się jakoś po ukończeniu 2 roku życia zupełnie sama, wolała siku i kupkę bez problemu co więcej sama chodzi do łazienki sama siada sama robi. Ma dziś 2 lata i 8 miesięcy i od jakiegoś miesiąca jak nie dłużej posikuje w majtki notorycznie. Na początku w przedszkolu wolała w domu posikiwala a teraz już i w przedszkolu posikuje. Nie robi całkowicie siku tylko resztę wysikuje na sedes. Przeprasza mówi że będzie już wołać i od nowa jest to samo. Mamy spotkanie z psychologiem umówione ale nie wiem co więcej mogę zrobić. Dodam że jak usłyszy słowo pampers to krzyczy. Musiałabym wrócić do pampersów na siłę jedynie bo nie nosi go nawet w nocy. Co lepsze kupkę wola zawsze. Nigdy nie zrobiła jej w majtki. Noc przesypia praktycznie bez wpadek za to w ciągu dnia to jakiś dramat od 2 do nawet 8 par majtek 🙁 Pomocy

  1. Marta, zaproś córeczkę do tego, żebyś sama zmieniła sobie majteczki i poproś ją, żeby sama opłukała swoje brudne mateczki pod kranem. Zwróć też mu uwagę, na spokojnie wyjaśnij, różnice miedzy suchym a mokrym. Mają prawo jej się zdarzać jeszcze wpadki.

 28. witam. mamy taki problem – synek 28 miesięcy – od 10 dni próbujemy odpieluchować synka tzn pierwsze dwa dni były na golaska łapaniem siku do nocnika. Kolejne dni między 3-6 dniem nauki dziecko samo szło do nocnika, by robić na stojąco siku, ale ma problem z siadaniem na nocnik i załatwianiem się na nim, kupkę próbuje również robić na stojąco – długie czytanie bajek i inne zajęcia dziecka nie pomagają, bo maluszek szybko się nudzi i wstaje z nocnika. Przez 2 ostatnie dni znów tak jakby nie pamiętał, że siku robi się do nocnika i omija go szerokim łukiem robiąc siku jak się odwrócimy, idąc do korytarza, czy sikając w łóżeczku przed spaniem lub drzemką. Nie poddajemy się z mężem i pozbyliśmy się pieluch, by nas nie korciło do nic wracać. Ale mam pytanie co robimy nie tak? Dodam, że w nocy i na drzemkach w ogóle nam nie siusia bez pieluszki, a po domku chodzi jedynie w koszulce. Wstrzymujemy się jeszcze ze spodenkami, póki maluszek nie zacznie sam reagować na robienie potrzeb do nocnika. Czy dobrze robimy? Jak właściwie zachęcać dziecko? Jak często? Czy powinniśmy mieć jakiś rytm wysadzania dziecka na nocnik, czy po prostu gdy się zbliża taka potrzeba?

  1. Myślę, że synek nie jest jeszcze gotowy. Proszę odpuścić. Wszystko przyjdzie samo w swoim czasie.

   1. myślę, że gotowość u niego jest – bo sam zaczął sobie ściągać pieluchy i gdy zaczął chodzić na golaska to od pierwszego dnia bez pieluchy nie prosił o nią. 28 miesięcy to uważam, że dziecko za bardzo się przyzwyczai, a nie chcemy czekać aż do tego momentu, aż dziecko nie odpuści już noszenia pieluchy. Kolejne dni są obecnie takie, że jak się dziecku przypomni, by zrobiło siusiu do nocnika, to siada i robi. Wczoraj sam usiadł na nocnik przed spaniem, by zrobić siusiu, aby nie zmoczyć łóżka. Ale zauważyłam, że zaczęły mu jednocześnie wychodzić wszystkie piątki, więc to może być przyczyną zaburzenia nauki??

    1. Pewnie tak. Dlatego jeśli zdarzą się wpadki to po prostu to zaakceptuj. Bo takie mają prawo się zdarzyć.

 29. Witam , synek w listopadzie skończy 3 latka . Pampersa pożegnaliśmy jakieś 4 msc temu . Było wszystko super zawsze wolał gdy chcial i był z tego bardzo dumny☺️ .problem zaczął się jakieś 3tyg temu mały najpierw zaczął co 3min wołać siusiu lecz prawie nic nie robił (kupiłam mu żurawinę )po tym zaczal siusiac normalnie tylko tyle że w majtki … Zrobi troszkę siku do nocnika i za 3 min ma mokre majteczki i tak cały czas .. nie mam pojęcia jaka może być tego przyczyna… Myślałam że może coś być z wynikami lecz są dobre ..

  1. Natalio, Zaproś synka do tego, żeby sam zmienił sobie majteczki i poproś go, żeby sam opłukał swoje brudne mateczki pod kranem. Zwróć też mu uwagę, na spokojnie wyjaśnij, różnice miedzy suchym a mokrym. Synek jest jeszcze jednak mały, on dopiero w listopadzie kończy 3 lata. Nie stresowałabym się tym w ogóle. Mają prawo mu się zdarzać jeszcze wpadki.

 30. Hej, mam problem z córką 3 letnia. Kiedy miała okolo18 msc. spróbowałam ja odpieluchowac jednak kompletnie to nie działało, nie chciała siadać na nocnik ani na nakładkę, więc stwierdziłam, że to za wcześnie i na nowo zakładałam pieluchy. Potem spróbowałam jak sama wykazywała już chęć do nocnika było to gdzieś gdy miała około 27-28msc. I dlugo trwało. Około 33 msc. Było już super, pampersa zakładałam tylko na noc i ewentualnie na dłuższą podróż samochodem, czy na dłuższe wyjście do sklepu. Kupe załapał szybko i to dzięki Bogu się nie zmieniło, ale z sikaniem zaczęła się problem. Od półtorej miesiąca córka zaczęła częściej chodzić siku, raz bardzo często parę dni normalnie. W końcu zrobiłam badanie moczu i wszystko w porządku a córka coraz częściej chodziła na nocnik czasem dosłownie co 5 minut tylko żeby sprawdzić. Zrobiłam usg brzucha też w porządku. A córka goniła na nocnik już co minute, nie dało się nawet wyjść na spacer bo co zaczęłam zakładać buty ona znowu musi siusiu. Jak chciałam ja zapiąć w foteliku w samochodzie było to samo. Jak chodziła w sukience po podwórku co dwa kroki podnosiła sukienkę i parła. W końcu, żeby gdzieś zajechać założyłam jej pampersa i wtedy spokój, pampers suchy. Nie prze co chwilę. A jak chce jej zmienić pieluchę to od razu panikuje, ze się posika, ze mnie obsika itp. Tłumaczę, czytam na nowo książeczki o odpieluchowaniu. Niestety ale bez pieluchy nie dało się normalnie funkcjonować.pomocy Co robić?

  1. Z tego co piszesz, córeczka jest już na tym punkcie mocno przewrażliwiona. Polecam znaleźć jakiegoś dobrego psychologa, który pracuje z dziećmi i poprosić o konsultacje. Psycholog porozmawia z córeczką i jej wszystko wyjaśni. Tobie może się to nie udać i dlatego jest tutaj potrzebna osoba postronna i psycholog kobieta będzie najlepszym rozwiązaniem.

 31. Hej! U nas taka sytuacja że synek mając 2 latka zaczął się sam i interesować nocnikiem, mówił że chce siusiu i szliśmy razem sikać, tak samo z kupką, najpierw w domu latał z gołą pupa, potem zakładaliśmy majteczki i wszystko ok, zdarzyła się jakaś wpadka na placu zabaw jak był bardzo wciągnięty ale byłam spokojna, po prostu się przebraliśmy, przytulilismy i dalej do zabawy. Trwało to ponad 2 miesiące. A od około miesiącach, może ponad syn czasem sika na nocnik ale częściej na podłogę, na spacerze nie sika właściwie ale w domu zupełnie obojętne gdzie, raz powie że siusiu i sika tam gdzie stoi a raz nawet nic nie mówi i sika, czasem wygląda jakby w ogóle nie zwracał na to uwagi że właśnie sika..to już trwa dłuuugo a ja zaczynam się frustrować bo nie rozumiem o co chodzi i co przechodzi mój synek, mam ochotę z powrotem zakładać mu pieluszki (wielorazowe od początku) mimo że już z 4 miesiące ich nie nosi. Wstaje rano, biegnie do drugiego pokoju, sika na podłogę i idzie po zabawki itp.

  1. Proszę zrobić jeszcze synkowi badania. Jak wszystko wyjdzie ok to znaczy, że po prostu jeszcze nie jest gotowy i już. Chłopcom to z reguły przychodzi później.

 32. Witam.
  Mooja córka w lipcu kończy 3 latka od ponad miesiąca nie nosi pampersa ani w dzien ani w nocy. Na początku szybko się nauczyła i po tyg sama wolała siku, gorzej z kupa, do tej pory jak jej nie wyślę na nocnik to sama nie pójdzie. Od ok. 2 tyg w domu robi siku w majtki jak gdzieś jedzie to sama zawoła ale w domu to nic nie powie. Oczywiście jest też od jakiegoś czasu krzyk płacz o wszystko i wymuszanie. Już nie daje rady i nie wiem co robic. Pomocy 😞

 33. Cześć Aniu,
  Może Ty mi pomożesz rozwikłać zagadkę mojej sikającej córki 😊
  Właśnie skończyła 3 latka, odpieluchowana była stopniowo miała 2 lata i 6-7 mies w żłobku, następnie w domu, były oczywiście problemy bo wstrzymywała kupę ale w końcu wyszliśmy na prosta i były małe wpadki ale jakoś nie znaczące
  Jednak od jakiegoś miesiąca maksymalnie mamy bunt 3 latka i jest dużo płaczu, histerii, wymuszania złości i to tez obu stronnej, ale także pojawiło się sikanie nocne. Jakby nie wytrzymywała, zdarza się i w samym środku nocy a i również 5 min przed pobudka, w żłobku Panie mówią ze podczas drzemki tez zdarza się jej posikac, raz dały nawet jej pampersa co mnie strasznie oburzyło.
  W ciągu dnia zdarzy się jej ale rzadko z tego co czytam u Ciebie to jest to zwrócenie naszej uwagi ale te nocne nie wiem już co robić ? Czy szukać problemu medycznego czy inaczej, stało się to tak nagle
  Pozdrawiam

  1. Hej Kasiu,

   Jeśli wpadki zdarzają się w nocy to w tym wieku jest to zupełnie naturalne. Jeśli obawiasz się założenia jej pampersa tylko na noc to podłóż takie podkłady dla niemowlaków. Bądź spokojna i obserwuj to jeszcze do 2 tygodni czy się uspokoi. Nie reaguj złością, tylko spokojem. Zaobserwuj też ile pije wody przed snem. Przed pójściem spać pilnej żeby skorzystała z toalety. Obserwuj.

   1. Bardzo Ci dziękuje, mam nadzieje ze sytuacja się ustabilizuje. Dzisiaj znów była wpadka i zaczęła od razu przepraszać jak nigdy i nie ukrywam bardzo zle się z tym poczułam.
    Zachowam spokój i faktycznie jak napisałaś bardzo dużo pije przed snem i mimo skorzystania z toalety to nie wytrzymuje
    Jeszcze raz dziękuje i bardzo fajnie piszesz
    Pozdrawiam ciepło

    1. Hej Kasiu, spokojnie. Wpadki się zdarzają, a Twoja córeczka jest jeszcze mała i to całkiem naturalne. <3

 34. Witam,
  Mam taki problem z córką. Odpieluchowana już od jakiego pół roku, za miesiąc kończy 3 lata. Niestety mała ciągle usikuje w majtki i wtedy dopiero woła, że chce jej się sikać. Kiedy za nią chodzę i pilnuję, przypominam o sikaniu wtedy jest ok. Ale kiedy zostawię ją, że sama zawołała, że chce sikać, to zawsze ma już mokrą bieliznę troszkę, siada na nocnik i sika. Nie wiem co mam robić: czy może ona ma jakiś problem z trzymaniem moczu, czy zostawić ją i kiedyś z tego wyrośnie, czy może właśnie przypominać jej co jakiś czas że trzeba odwiedzić toaletę, proszę o poradę. Sytuacja jest taka sama w przedszkolu, codziennie przynoszę 1-2 par zmoczonych majtek i spodni. Co robić, jak postępować, żeby w końcu się udało.

  1. Trzeba być cierpliwym i nie krzyczeć na dziecko. Potem jeśli będzie dalej robić siku , mimo, że przypominasz o toalecie to zaproś córeczkę do tego, żeby sama zmieniła sobie majteczki i poproś ją, żeby sama opłukała swoje brudne mateczki pod kranem. Zwróć też jej uwagę, na spokojnie wyjaśnij, różnice miedzy suchym a mokrym. Autorka książki zaleca też w takiej sytuacji od początku zacząć naukę korzystania z nocnika i toalety, wykorzystując do tego plansze motywacyjną z gwiazdkami. Przytulam i trzymam kciuki <3

 35. Hej !

  Mam problem z córką. Została „odpieluchowana” za dnia zaraz po 2 urodzinach. Sama, bez żadnego problemu. Niestety jesienią (trwa to już 3 miesiące) zaczął się regres – non stop majtki są posikane, obsikuje kanapy, fotele i podłogi. Tłumaczę jej, że musi wołać, że jak czuje, że chce się siusiu (np pokazuje na dół brzuszka, i próbuję opisać to uczucie) to żeby poszła na nocniczek lub zawołała.. niestety nie przynosi to żadnych rezultatów. Próbowałam z inna nakładką, innym nocnikiem, pieczątkami,nagrodami. Ja już nie mam siły psychicznie, czasami niestety stracę cierpliwość i nakrzyczę. Czasami jest też tak, że braknie majteczek i spodni .. już nie mam jej w co przebrać. Pod względem medycznym jest zdrowa.. W żłobku z kolei nie sika w majtki , ale tam dzieci chodza co około godzinę na nocnik (w domu co godzinę nie da się jej posadzić, mówi, że nie chce a za 5/10 minut jest siku w majtkach). Rozmawiałam z opiekunkami i twierdzą, że najpierw pytają dzieci czy chcą iść na nocnik a następnie sadzają, te które chcą.

  Juz nie wiem co mam robić, aby zachęcić ją do wołania. Jak z nią rozmawiać? Może jakąś książkę przeczytać.. rozmowa z psychologiem? Pomocy 🙁 Nie chcę wracać do pieluszek. Nie było żadnych zmian – chodzi do tego samego żłobka, te same opiekunki, nigdzie nie wyjeżdżaliśmy, nie ma nowych osób/dzieci w otoczeniu.

  Może ja coś zrobiłam źle a nie zdaję sobie z tego sprawy?

  1. Z tego co piszesz to wydaje mi się, że córeczka może chce tym co robi w domu zwrócić twoją uwagę. Proponuje żeby córce wprowadzić stały rytm, plan dnia. Po przedszkolu proponuje, że poświęcisz jej 2 h na zabawę tylko z nią (sam na sam) w coś co ona lubi. Poukładacie razem puzzle , wyjdziecie na spacer i ulepicie bałwana. Upieczcie razem ciasteczka. Pobawicie się w ubieranie lalek itp.Trzeba być cierpliwym i nie krzyczeć na dziecko. Potem jeśli będzie dalej robić siku , mimo, że przypominasz o toalecie to zaproś córeczkę do tego, żeby sama zmieniła sobie majteczki i poproś ją, żeby sama opłukała swoje brudne mateczki pod kranem. Zwróć też jej uwagę, na spokojnie wyjaśnij, różnice miedzy suchym a mokrym. Autorka książki zaleca też w takiej sytuacji od początku zacząć naukę korzystania z nocnika i toalety, wykorzystując do tego plansze motywacyjną z gwiazdkami. Przytulam i trzymam kciuki <3

   1. czy tablice motywacyjne stosuje się tylko do starszych dzieci, czy do 2,5 latków też już można? i czy to w ogóle działa?

 36. Hej.Aniu ratuj.! Mam w domu pięciolatkę i zaczęła mi robić siku i kopę w majtki. Co jest grane co robić…a zaczęła robić siku jak miała 18miesiecy. Pytam dlaczego nie zawołała to mówi że nie wie…że nie czuje…Przez miesiąc byłam w domu z nią bo byłam chora. W poniedziałek zaprowadziłam ja do przedszkola i było jeszcze ok.a po przedszkolu zrobiła już kopę w majtki i teraz tak jest.we wtorek nie chciała iść do przedszkola wiedz nie poszła. I cały czas nazeka że jej się nudzi i żebym nieszla do pracy. Ale jak jestem w domu i pytam czy chce siku czy kopę to mówi że nie a zaraz to zrobi.

  1. Hej Aniu. Córka chce zwrócić na siebie Twoją uwagę. Proponuje żeby córce wprowadzić stały rytm, plan dnia. Jeśli jest zdrowa, ustal z nią proszę, że chodzi do przedszkola. A po przedszkolu proponuje, że poświęcisz jej 2 h na zabawę tylko z nią (sam na sam) w coś co ona lubi. Poukładacie razem puzzle , wyjdziecie na spacer i ulepicie bałwana. Upieczcie razem pierniczki na choinkę. Pobawicie się w ubieranie lalek itp. Jeśli to nie pomoże, trzeba będzie się skonsultować się z psychologiem. Dziewczynka jest już duża wiec pani psycholog z nią porozmawia.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.