Ciekawy przypadek – Urlop Ojcowski
Moja małżonka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą od kilku lat. Opłaca składki m.in. chorobowe i macierzyńskie w Krusie.
Ja pracuję jako funkcjonariusz Służby Celnej /akt mianowania-czas nieokreślony/ .
W czerwcu spodziewamy się dziecka.
Po przeczytaniu informacji zawartych na stronie Ministerstwa Pracy/…/ www.rodzicielski.gov.pl/tata doszedłem do wniosku, że z tytułu narodzin dziecka nie przysługują mi urlopy, /dodatkowy macierzyński, rodzicielski- gdyby małżonka z nich zrezygnowała/ które by mi przysługiwały gdyby małżonka była „pracownicą” tj. jak wskazuje ww. strona www „będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, powołania, wyboru albo mianowania” .
W przypadku pozarolniczej działalności /przy opłacaniu składek chorobowych/ ww. strona Ministerstwa PIPS mówi m.in. „
Czy mama dziecka prowadząca działalność gospodarczą będzie mogła uzyskać zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego?
Tak, o ile podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Ponadto trzeba pamiętać, że warunkiem nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego jest wykorzystanie zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi podstawowego urlopu macierzyńskiego oraz za okres odpowiadający pełnemu okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Z powyższego nie wynika urlop macierzyński a jedynie zasiłek.
W determinacji przyjąłem założenie, iż moja żona wogóle nie jest zatrudniona i znalazłem taką oto odpowedź:
„
Czy w przypadku, gdy mama dziecka nie jest nigdzie zatrudniona, tacie tego dziecka przysluguje urlop ojcowski? A rodzicielski?
Urlop ojcowski jest uprawnieniem przyslugujacym wylacznie ojcu dziecka. Nie mozna go zatem dzielic, ani przekazac mamie dziecka. Jezeli ojciec dziecka jest pracownikiem, urlop przysluguje mu takze, jezeli mama nie pracuje.
Natomiast urlop rodzicielski, który moze byc wykorzystany przez oboje rodziców, wpisuje sie w dotychczasowa strukture urlopów: podstawowego i dodatkowego macierzynskiego, które zwiazane sa ze stosunkiem pracy matki dziecka. Warunkiem jego udzielenia jest bowiem wczesniejsze korzystanie z podstawowego urlopu macierzynskiego przyslugujacego mamie dziecka bedacej pracownica, a bezposrednio po nim z dodatkowego urlopu macierzynskiego w pelnym wymiarze. Urlop rodzicielski stanowi wiec kontynuacje tych urlopów.”
Co do Ojcowskiego sprawa prosta , o tyle dalsza część odpowiedzi już nie jest taka jasna i wskazuje jakoby mojej żonie nie przysługiwał urlop macierzyński a co za tym idzie mi urlopy z tym związane.
11 lutego wysłałem do Ministerstwa PIPS taki o to list:
„
Przedmiot sprawy: płatny urlop dla ojca nowonarodzonego dziecka
Witam.
Mam do Państwa pytanie dotyczące możliwości oraz warunków na jakich mogę skorzystać z przysługujących mi typów urlopów płatnych związanych z urodzeniem dziecka.
Jestem funkcjonariuszem Służby Celnej zatrudnionym na podstawie aktu mianowania od ok 10 lat / czas nieokreślony/. Moja małżonka jest ubezpieczona w KRUS-ie i prowadzi własną działalność. Zakładamy zatem ,ze to ja przejmuję jak największą dostępną ilość płatnych dni urlopowych tak jakby małżonka musiała jak najszybciej wrócić do pracy. Proszę o instrukcję jakie kolejno muszę wypełnić wnioski i jaka faktycznie ilość dni urlopów płatnych jest dla mnie dostępna. Proszę również o odpowiedź jakie formalności musi wypełnić moja małżonka aby nie zachodził konflikt prawny pomiędzy jej ew. urlopem w Krus a moim. Podejrzewam, że bardzo wiele osób ma podobną sytuację, gdy jedna osoba jest zatrudniona na umowę o pracę/ mianowanie a druga prowadzi własną działalność.
Z góry dziękuję za odpowiedzi